Okul diyetisyenliği sertifika programı müfredatı geliştirme projesi: Bir Delphi çalışması
Curriculum development project for the school dietitian certificate program: A Delphi study
- Tez No: 1021283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türkiye'de okul temelli sağlık hizmetleri kapsamında görev alacak diyetisyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerle okul uygulamalarına hazırlanmasını sağlayacak ve okul ortamında etkili hizmet sunumu için gerekli yapıları tanımlayacak Okul Diyetisyenliği Sertifika Programı Müfredatı'nın geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Delphi süreci öncesinde, iyi uygulama örnekleri ve sertifika programı içeriğine yönelik önerilerin tartışıldığı 5 Kasım 2025'te tam günlük çevrim içi bir çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştay bulguları ve literatür taraması doğrultusunda hazırlanan birinci tur Delphi anketi açık uçlu sorular ve Evet/Hayır maddelerinden oluşmuştur. İlk turda uzlaşı ölçütü %70 ve üzeri olarak kabul edilmiştir. İkinci ve üçüncü turda uzlaşı sağlanamayan ve analizler sonucunda eklenen maddeler uzmanlara sunulmuş; açık uçlu sorulara ek olarak 7'li Likert ölçeği kullanılmış olup uzlaşı düzeyi genişlik ölçütüne göre değerlendirilmiş, 1,25 ve altındaki değerler uzlaşı ölçütü olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalıştaya okul beslenmesi, okul sağlığı, eğitim ve program geliştirme alanlarından 52 uzman, çalışmanın Delphi anketine aynı alanlardan 70 uzman katılmıştır. Birinci Delphi turunda, altı ana başlık altında yer alan 58 alt başlık ve 150 öğrenim kazanımında uzlaşı sağlanmıştır. Sertifika programına başvuru koşulları, başarı ve sertifika yenileme kriterleri, okul diyetisyeninin okul ortamında etkin çalışabilmesi için gerekli fiziksel ve kurumsal altyapı ile okul diyetisyenliğine yönelik mesleki yetkinlik alanlarında da görüş birliği oluşmuştur. Delphi süreci sonunda 6 ana başlık, 58 alt başlıkta 155 öğrenim çıktısı içeren sertifika programı müfredatı oluşmuştur. Sonuç: Bu çalışma, Türkiye'de okul diyetisyenliğinin görev, yetki, sorumluluk ve yetkinlik alanlarına ilişkin tanımlanmış bir eğitim çerçevesine duyulan gereksinimden hareketle, uzman uzlaşısına dayalı, uygulanabilir bir sertifika programı müfredatı önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop a School Dietetics Certificate Program Curriculum that would prepare dietitians who will serve within the scope of school-based health services in Türkiye for school practices by equipping them with the necessary knowledge, skills, and competencies, and that would define the structures required for effective service delivery in the school environment. Material and Methods: Prior to the Delphi process, a full-day online workshop was held on November 5, 2025, in which good practice examples and recommendations regarding the content of the certificate program were discussed. Based on the workshop findings and literature review, the first-round Delphi questionnaire was developed, consisting of open-ended questions and Yes/No items. In the first round, a consensus threshold of 70% or above was accepted. In the second and third rounds, items for which consensus had not been reached, as well as items added following the analyses, were presented to the experts. In addition to open-ended questions, a 7-point Likert scale was used, and the level of consensus was evaluated according to the width criterion; values of 1.25 or below were accepted as the consensus threshold. Results: A total of 52 experts from the fields of school nutrition, school health, education, and curriculum development participated in the workshop, while 70 experts from the same fields participated in the Delphi survey. In the first Delphi round, consensus was reached on 58 subheadings and 150 learning outcomes under six main headings. Consensus was also achieved regarding the application requirements for the certificate program, success and certificate renewal criteria, the physical and institutional infrastructure required for the effective functioning of school dietitians in the school environment, and the professional competency areas related to school dietetics. At the end of the Delphi process, a certificate program curriculum consisting of 6 main headings, 58 subheadings, and 155 learning outcomes was developed. Conslusion: Based on the need for a defined educational framework regarding the duties, authorities, responsibilities, and competency areas of school dietetics in Türkiye, this study presents an applicable certificate program curriculum proposal grounded in expert consensus.