Comparison of nutritional habits and food consumption frequencies of childhood and adolescent students studying at a private education ınstitution in ıstanbul during distance and FACE-TO-FACE education during the COVİD-19 pandemic period
İstanbul'da özel bir eğitim kurumunda eğitim alan çocukluk ve adölesan dönem öğrencilerinin COVİD-19 pandemi döneminde uzaktan ve yüz yüze eğitimleri sirasinda beslenme alişkanliklarinin ve besin tüketim sikliklarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 815497
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocuk ve adölesanlar COVID-19 nedeniyle okul ve açık hava etkinliklerinden uzak kalarak kısıtlı sosyal hayatları sebebiyle hem psikolojik hem de fiziksel olarak pandemiden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Bu çalışmada pandemi döneminde uzaktan eğitim aldıkları için okul yerine evlerinde kısıtlı fiziksel şartlarda geçiren çocuk ve adölesanların beslenme alışkanlıklarında oluşan değişikliklerin yüz yüze eğitim almakta oldukları zamanla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırma 07.02.2022 – 21.02.2022 tarihleri arasında İstanbul'da toplu beslenme sistemleri kapsamında yemekhane diyetisyenliği yaptığım Özel Ataşehir Bilgi Kolejinde öğrenim görmekte olan 5-18 yaş aralığındaki 160 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 5-11 yaş aralığında 21 kız, 33 erkek olmak üzere toplam 54 çocukluk çağı dönemi öğrencisi; 12-18 yaş aralığında 39 kız, 67 erkek olmak üzere toplam 106 adölesan dönem öğrencisi katılmıştır. Araştırmada öğrencilere 3 ana bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Anket, ilk olarak kişisel bilgilerin sorgulandığı sosyodemografik form, ikinci bölüm öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının değerlendirildiği genel bilgi formu ve üçüncü bölüm ise 6 ana başlık altında 46 besin öğesinin her birinin hem pandemi öncesi hem pandemi dönemi olarak incelendiği besin tüketim sıklığı anketinden (FFQ) oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children and adolescents have been greatly affected by the pandemic, both psychologically and physically, due to their limited social life, staying away from school and outdoor activities due to COVID-19. In this study, it was aimed to compare the changes in the eating habits of children and adolescents who spent time at home in restricted physical conditions instead of at school due to distance education during the pandemic. In this context, the research was carried out with 160 students between the ages of 5-18, studying at Private Ataşehir Bilgi College, where I worked as a dining hall dietitian within the scope of mass nutrition systems in Istanbul between 07.02.2022 and 21.02.2022. A total of 54 childhood students, 21 girls and 33 boys, between the ages 5-11 years and a total of 106 adolescent students, 39 girls and 67 boys between the ages of 12-18, participated in the study. In the research, a questionnaire consisting of 3 main parts was applied to the students. The questionnaire consists of the sociodemographic form in which personal information is questioned first, the general information form in which the nutritional habits of the students are evaluated in the second part, and the food frequency questionnaire (FFQ) in which each of the 46 nutrients under 6 main topics is examined both before and during the pandemic period. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 24.0 program was used for statistical analysis.