Yeniden fonksiyonlandırılan binaların enerji verimliliğinin değerlendirilmesi için bir yaklaşım: Alışveriş merkezi örneği
An approach for evaluating the repurposed buildings in terms of energy efficiency: A shopping mall as a case
  1. Tez No: 1021312
  2. Yazar: İREM SAYIN TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
Alışveriş merkezleri, çağımızın tüketim alışkanlıklarının bir sonucu olarak, kentsel doku içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, ekonomik, teknolojik ve sosyal değişimler, bu binaların fonksiyonel ömrünü kısaltmakta ve atıl kalmalarına neden olmaktadır. Atıl kalan bu binalar kent için sosyolojik, ekonomik ve çevresel anlamda problemler yaratarak önemli kayıplara yol açmaktadır. Atıl kalan alışveriş merkezlerinin yeniden fonksiyonlandırılması konusunda çeşitli örnekler görülmektedir. Çalışma kapsamında yapılan literatür taraması, yeniden fonksiyonlandırma kavramının, binaların fonksiyonel ömrünü uzatarak kaynak israfını önlediğini ve sürdürülebilirliğe katkı sağladığını göstermektedir. Ancak, binanın farklı fonksiyonlarda kullanımı sırasında enerji tüketimindeki değişimler üzerine yapılan çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, yeniden fonksiyonlandırılan alışveriş merkezlerinin enerji performansları, Design Builder adlı 3 boyutlu modelleme aracıyla analiz edilmiştir. Bu analiz kapsamında, yapıların yeni fonksiyonlarına özel olarak belirlenmiş bina kabuğu saydam alan oranı, camların güneş enerji geçirgenliği ve fonksiyona özgü diğer nitelikler üzerinden farklı senaryolar için enerji simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Binanın özgün işlevine ait enerji tüketimleri incelenirken binaya okul, yurt, ofis ve hastane gibi farklı işlevler de atanmıştır. Özgün işlev ile binanın olası yeni işlevlerinin enerji tüketimleri karşılaştırılmıştır. Yeniden fonksiyonlandırılan alışveriş merkezlerinin yeni kullanım amaçlarına göre enerji tüketimlerini karşılaştırarak, benzer dönüşüm süreçleri için bir rehber oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çalışma, atıl kalan binaların yeniden kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı ve sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, enerji verimliliği açısından önemli bir konu olan yeniden fonksiyonlandırma sürecinin daha iyi anlaşılmasını sağlaması ve bu alanda yapılacak çalışmalara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Shopping malls occupy an important place within the urban fabric as a result of our era's consumption habits. However, economic, technological, and social changes are shortening the functional life of these structures and causing them to become idle. These idle structures create problems for the city in sociological, economic, and environmental terms, leading to significant losses. There are various examples of the repurposing of idle shopping malls. The literature review conducted within the scope of this study shows that the concept of repurposing extends the functional life of structures, prevents waste of resources, and contributes to sustainability. However, there are limited studies on changes in energy consumption during the use of structures for different functions. In this thesis, the energy performance of repurposed shopping centers was analyzed using the 3D modeling tool Design Builder. Within the scope of this analysis, energy simulations were performed for different scenarios based on the building envelope transparency ratio, solar energy transmittance of windows, and other function-specific characteristics determined specifically for the new functions of the buildings. While examining the energy consumption of the building's original function, different functions such as school, dormitory, office, and hospital were also assigned to the building. The energy consumption of the original function was compared with that of the building's possible new functions. The study aims to establish a guide for similar transformation processes by comparing energy consumption based on the new intended uses of repurposed shopping malls. This work seeks to raise awareness regarding the reuse of idle structures and to contribute to a sustainable urban transformation process. Furthermore, it is expected to provide a deeper understanding of the repurposed process as a critical factor in energy efficiency and to serve as a guide for future research in this field.