Benzofuranon ve indol türevi bileşiklerin kanser hattı üzerindeki anti-kanser etkilerinin in silico ve in vitro analizi
In silico and in vitro analysis of the anti-cancer effects of benzofuranone and indol derivative compounds on the cancer line
- Tez No: 1021319
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde kanser kaynaklı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu nedenle yeni ve etkili antikanser ajanların geliştirilmesine yönelik çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, iki farklı benzofuran türevinin A549 insan akciğer adenokarsinom hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkilerinin ve olası moleküler mekanizmalarının araştırılması amaçlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin hücre canlılığı üzerindeki etkileri, 24 saat ve 72 saatlik inkübasyon süreleri sonunda MTT yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, her iki benzofuran türevinin de A549 hücrelerinde doza bağlı sitotoksik etki oluşturduğunu göstermiştir. Uygulanan konsantrasyonlar içerisinde Madde 2'nin, özellikle yüksek dozlarda, Madde 1'e kıyasla daha belirgin sitotoksik etki gösterdiği belirlenmiştir. Bileşiklerin moleküler düzeydeki etkilerini değerlendirmek amacıyla, SIRT1 ve CDKN2A genlerinin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizlerde referans gen olarak GAPDH kullanılmış ve primer optimizasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir. qPCR sonuçları, her iki benzofuran türevinin de SIRT1 gen ekspresyonunu doza bağlı xv olarak baskıladığını göstermiştir. Buna karşılık CDKN2A gen ekspresyonunda belirgin ve düzenli bir değişim gözlenmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında incelenen benzofuran türevlerinin A549 akciğer adenokarsinom hücrelerinde sitotoksik aktivite gösterdiği ve bu etkinin SIRT1 gen ekspresyonunun baskılanması ile ilişkili olabileceği ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, benzofuran türevlerinin küçük hücreli olmayan akciğer kanserine yönelik yeni antikanser ajanların geliştirilmesinde potansiyel adaylar olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer remains one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide. Therefore, the development of novel and effective anticancer agents is of great importance. In this thesis, the cytotoxic effects and possible molecular mechanisms of two different benzofuran derivatives on the A549 human lung adenocarcinoma cell line were investigated. The effects of the synthesized compounds on cell viability were evaluated using the MTT assay after 24-hour and 72-hour incubation periods. The results demonstrated that both benzofuran derivatives exerted dose-dependent cytotoxic effects on A549 cells. Among the tested compounds, Compound 2 exhibited a more pronounced cytotoxic effect than Compound 1, particularly at higher concentrations. To evaluate the molecular effects of the compounds, the expression levels of SIRT1 and CDKN2A genes were analyzed by quantitative real-time polymerase chain reaction (qPCR). GAPDH was used as the reference gene, and primer optimization was successfully completed. qPCR analysis revealed that both benzofuran derivatives suppressed SIRT1 gene expression in a dose-dependent manner. In contrast, no marked or consistent alteration was observed in CDKN2A gene expression. 2 In conclusion, the benzofuran derivatives investigated in this study exhibited cytotoxic activity against A549 lung adenocarcinoma cells, and this activity may be associated with the suppression of SIRT1 gene expression. The findings suggest that benzofuran derivatives may represent promising candidates for the development of novel therapeutic agents targeting non-small cell lung cancer.