Primer hiperparatiroidzmli hastalarda paratiroidektominin serum inflamatuar belirteçler üzerine etkisi
Effect of parathyroidectomy on serum inflammatory markers in patients with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 1021341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Hiperparatiroidizm, diyabet ve tiroid hastalığından sonra klinik olarak en sık görülen üçüncü endokrin bozukluktur. Araştırmanın amacı; primer hiperparatiroidzmli hastalarda paratiroidektominin serum inflamatuar belirteçler üzerine etkisi değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015 – 30.04.2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ve Cerrahi Onkoloji Kliniği'ne başvuran Primer Hiperparatiroidizm tanılı 74 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) ile verildi. Hastaların serum inflamatuar belirteçleri, paratiroidektomi operasyonundan önce ve sonra ölçülüp operasyonun söz konusu serum inflamatuar belirteçlerin üzerindeki etkisinin ilk test ve son test olarak karşılaştırılmasında Paired Samples T Testi uygulandı. Hastaların paratiroidektomi operasyonundan önceki ve sonraki serum inflamatuar belirteçlerin arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığı Korelasyon Analizi (Pearson Correlation Test) ile test edildi. Bulgular: Hastaların çoğunluğu (n=65; %87,84) kadın ve tanı yaşı ortalaması 52,35±14,90 idi. Hastaların serum inflamatuar belirteçlerinden Düzeltilmiş Kalsiyum, Phosphorus, ALP, İntakt PTH, NLR ve SII'ye ilişkin paratiroidektomi operasyonundan önceki değerleri ile sonraki değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı olarak bir farklılık bulundu. WBC, Phosphorus, ALP, İntakt PTH, NLR ve SII belirteçlerinin İlk Test ile Son Test değerleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin tespit edildi. Sonuç: Paratiroidektomi operasyonunun serum inflamatuar belirteçleri üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, Primer hiperparatiroidizm ulusal ve küresel etkisini hafifletmek ve daha etkili tedavi stratejileri oluşturmak serum inflamatuar belirteçleri dikkate alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Primary hyperparathyroidism is the third most common clinical endocrine disorder after diabetes and thyroid disease. The aim of the study is to evaluate the effect of parathyroidectomy on serum inflammatory markers in patients with primary hyperparathyroidism. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 70 patients diagnosed with primary hyperparathyroidism who presented to the General Surgery Clinic and Surgical Oncology Clinic of the Adıyaman Training and Research Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey between January 1, 2015, and April 30, 2025. Categorical variables were presented as frequency (n) and percentage (%). Serum inflammatory markers were measured before and after parathyroidectomy, and the effect of the surgery on these serum inflammatory markers was compared between pre- and post-parathyroidectomy using a Paired Samples T-Test. The existence of a significant relationship between serum inflammatory markers before and after parathyroidectomy was tested using Pearson Correlation Analysis. Results: The majority of patients (n=65; 87.84%) were female, and the mean age at diagnosis was 52.35±14.90. A statistically significant difference was found between the İlk Test and Son Test values of serum inflammatory markers Düzeltilmiş Kalsiyum, Phosphorus, ALP, İntakt PTH, NLR, and SII. A significant and positive correlation was found between the İlk Test and Son Test values of WBC, Phosphorus, ALP, İntakt PTH, NLR, and SII. Conclusion: Parathyroidectomy has been found to have an effect on serum inflammatory markers. These findings highlight the importance of considering serum inflammatory markers to mitigate the national and global impact of primary hyperparathyroidism and to develop more effective treatment strategies.