Küçük ve orta ölçekli işletmelerde taşımacılığın tedarik zinciri yönetimindeki rolü ve Gebze ve civarında bir uygulama
  1. Tez No: 102137
  2. Yazar: ALİ RIZA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
;' -:! ;i /*S: Bu çalışmada özellikle 1990 yılından sonra Amerika'da başlayıp hızla dünyaya yayılan ürünün çıkış noktasından, satış sonrası desteğe kadar büyük bir alanı kapsayan Tedarik Zinciri ve Tedarik Zincir Yönetimi kavramları ele alınmış, buna bağlı olarak Taşımacılığın Gebze ve civarındaki KOBİ'lerdeki Rolü üzerine yapılan bir uygulamayı içermektedir. Dünyada oluşan bu yeni akımda firmalar elektronik ortamda bayisinden gelen talepleri değerlendirirken, aynı anda o'na yedek parça veya malzeme veren firmalarda kendi bilgisayarlarında bu talebi takip edebilmekte ve hazırlılarını yapmaktadırlar. Bu zincire bağlı olan taşıyıcı firmada bütün bu hareketleri takip ederek hiçbir uyarıya gerek kalmadan alıcı ile satıcı arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Yaptığımız uygulamada Gebze bölgesindeki KOBİ'lerin tedarik zinciri yönetimi kavramı hakkındaki görüşleri ve tedarik zinciri halkasının bağlantısını oluşturan taşımacılar (veya nakliyeciler) ile olan ilişkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Uygulama neticesinde firmalar tedarik zinciri sistemine sıcak bakmakla beraber, bu halkayı oluşturan düzenli, güvenli ve zamanında teslimatı sağlayacak olan taşıyıcılar ile bir stratejik işbirliğine gitmediği görülmüştür. /'
Özet (Çeviri)
V ' SUMMARY This study covers the examination of the concept of Supply Chain and Supply Chain Management, a trend which started in the United States in 1990 and spread to the world with great speed encompassing a product support system covering all phases from the point of production to the point of sale, in conjunction with the role of shipping on small business establishments in and around Gebze. In this new world trend, while companies are able to follow the demands from their dealers for products, their suppliers of parts and/or materials are also able to follow this demand from the dealers on their own computer systems and make the necessary preparations to supply the companies parts and materials necessary. In addition, shipping companies, also a part of this chain, are also able to follow this activity and make the contact between the supplier and the buyer possible without the need for any other arrangements. In our applications, we tried to show the views of the small business establishments in the Gebze area on Supply Chain Management and their relationships with the shippers that are a part of that chain. The results of the study showed that while the companies consider the Supply Chain Management worthwhile, they do not take part in a strategic cooperation with the shipping companies that will be able to make regular, safe, and prompt deliveries of their goods.