Sanat ve müze eğitimi dersine yönelik akademisyen deneyimleri
Academi̇ci̇ans' experi̇ences regardi̇ng the art and museum educati̇on course
- Tez No: 1021383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Müzeler geçmişi bugünümüze taşıyan geçmiş ile gelecek arasında somut bir köprü kurulmasını sağlayan bir kültürün, bilimin veya sanatın en nadide parçalarını ziyaretçileriyle buluşturan biricik mekanlardır. Bir insan müzelerle çocukluk dönemlerinden itibaren tanışmalıdır. Görülmektedir ki Türkiye'de insanlar çocukluk çağlarında imkânlar oluşursa (büyük şehirlerde yaşama, maddi olanakların uygunluğu ya da ebeveynin bilinçli olma durumu vs.) müzelerle tanışmaktadır. İmkânı olmayan çocuklar ise müzeler ile maalesef çok daha geç yaşlarda kendi imkânları aracılığı ile tanışabilmektedir. Etkili bir müze eğitimi için önce müze eğitimi dersini verecek olan öğretmen adaylarının eğitim fakültelerinde aldıkları dersler incelenmelidir. Bu noktada sanat ve müze eğitimi dersi eğitimin her kademesinde olduğu gibi öğretmen yetiştirme programlarında da yer almıştır. Sanat ve Müze Eğitimi dersine sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programında 2018 yılından itibaren zorunlu dersler kapsamında yer verilmiştir. Bugüne kadar aralıksız olarak verilmeye devam eden ders farklı akademisyenlerce verilmiştir. Bu kapsamında araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programında yer alan Sanat ve Müze Eğitimi dersini yürüten akademisyenlerin dersin planlanması, uygulanması, ölçme-değerlendirme süreci ile dersin güçlü ve sınırlı yönlerine ilişkin deneyim ve görüşlerini incelemektir. Çalışma grubunu Türkiye'nin farklı bölge ve illerinde görev yapan 16 akademisyen oluşturmaktadır. Deneyimsel Öğrenme Teorisi ve Pedagojik Alan Bilgisi (PAB) temelinde şekillenen çalışmada, fenomenolojik bir nitel araştırma deseni benimsenmektedir. Bu kapsamda veriler yüz yüze ve çevrim içi görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Literatürde müze eğitimi genellikle teknik bir öğretime destek aracı olarak ele alınsa da çalışmanın bulguları sürece dair daha farklı bir tablo çizmektedir. Bulgular sürecin eğitmenlerin Pedagojik Alan Bilgisi (PAB) ile şekillenen, dinamik ve bağlamsal bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Müze ziyaretlerinin öğrenciler üzerindeki dönüştürücü etkisi, eğitmenlerin görev yaptıkları şehrin olanaklarını, kurumsal altyapıyı ve öğrenci grubunun sosyoekonomik arka planını göz önünde bulunduran bütüncül bir pedagojik yaklaşımla doğrudan ilişkilidir. Çalışma, müze eğitimini öğretmenlerin pedagojik alan bilgisinin bağlama duyarlı bir yansıması olarak kavramsallaştırarak literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, özellikle müfredat tasarımlarına ve kurumsal planlamalara dair, öğretim elemanlarının saha deneyimlerini ve öğrencilerin gereksinimlerini ortaya koyarak önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Museums are unique spaces that preserve the cultural, scientific, and artistic heritage of humanity by connecting the past with the present and establishing a tangible bridge to the future. Individuals should ideally become acquainted with museums from early childhood. In Türkiye, however, opportunities for early museum experiences are often determined by factors such as living in metropolitan areas, having adequate financial resources, or growing up with parents who value cultural engagement. Children who lack such opportunities generally encounter museums much later in life through their own efforts. Therefore, to ensure effective museum education, it is essential to examine the training provided to prospective teachers who will be responsible for delivering museum education. In this context, the Art and Museum Education course has been incorporated into teacher education programs, as it has at other levels of education. Since 2018, the course has been offered as a compulsory component of the undergraduate Social Studies Teacher Education Program and has continuously been taught by different academics. The aim of this study is to examine the experiences of academics who teach the Art and Museum Education course in the undergraduate Social Studies Teacher Education Program regarding course planning, implementation, assessment and evaluation practices, and the strengths and limitations of the course. The study group consists of 16 academics working at universities located in different regions and provinces of Türkiye. Grounded in Experiential Learning Theory and Pedagogical Content Knowledge (PCK), the study adopts a phenomenological qualitative research design. Data were collected through face-to-face and online semi-structured interviews and analyzed using content analysis. Although museum education has generally been addressed in the literature as a technical instructional support tool, the findings of this study present a broader perspective on the educational process. The findings reveal that museum education is a dynamic and context-dependent process shaped by instructors' Pedagogical Content Knowledge (PCK). Furthermore, the transformative impact of museum visits on students is closely associated with a holistic pedagogical approach that takes into account the opportunities available in the city where the instructor works, institutional infrastructure, and the socioeconomic backgrounds of students. By conceptualizing museum education as a context-sensitive reflection of teachers' Pedagogical Content Knowledge, this study aims to address an important gap in the literature. In doing so, it offers significant implications for curriculum development and institutional planning by highlighting both instructors' field experiences and students' educational needs.