Design and development of a sensor-integrated traction splint
Sensör entegreli traksiyon ateli tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 1021382
  2. Yazar: ARDA KARAYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CANAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Femur kırıkları, acil durumlarda kullanılabilecek kadar hızlı, ancak bilinçsizce kuvvet uygulanmasını önleyecek kadar kontrollü bir traksiyon gerektirmektedir. Birçok geleneksel traksiyon ateli bacağı stabilize edebilmekte, ancak uygulama sırasında oluşan traksiyon kuvvetini veya yer değiştirmeyi doğrudan ölçememektedir. Bu tez, her iki parametreyi de gerçek zamanlı olarak ölçmek üzere tasarlanmış taşınabilir bir mekatronik traksiyon atelini sunmaktadır. Yapısal bileşenler 3D baskı ile üretilmiş olup bu sayede prototipin hafif kalması sağlanırken, alt ekstremite kullanımı için 70-115cm aralığında ayarlanabilir bir toplam uzunluk elde edilmiştir. Sürekli kuvvet ölçümü için analog-dijital dönüştürücüye (ADC) bağlı bir yük hücresi entegre edilmiştir. Kuvvet ölçüm sistemi, prototipe entegre edilmeden önce standart referans kütlelerle kalibre edilmiştir. Yer değiştirme ölçümü ise döner kodlayıcı entegrasyonu ve darbe sayısının doğrusal yer değiştirmeye dönüştürülmesiyle gerçekleştirilmiştir. Prototip, kuvvet ve yer değiştirmeyi birlikte kaydederek, operatörün uygulanan çekme kuvvetinin yetersiz veya aşırı olup olmadığını kolayca anlayamadığı manuel traksiyon atellerinin önemli bir zayıflığını ortadan kaldırmaktadır. Sistemin mekatronik fonksiyonlarını değerlendirmek için bir tıbbi eğitim mankeni üzerinde prototip doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Test sırasında prototip, kontrollü mekanik traksiyonu başarıyla üretmiş ve entegre sensör sistemi hem kuvveti hem de yer değiştirmeyi sürekli olarak izlemiştir. Ölçümlerde herhangi bir adım hatası gözlemlenmemiş ve 3D yazıcıyla üretilen yapı, uygulanan yük altında gözle görülür bir deformasyon göstermemiştir. Sonuç olarak, prototip doğrulama aşamasında daha erişilebilir, kontrollü ve güvenilir kırık yönetimi sağlayan kompakt, sensör tabanlı bir traksiyon ateli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Femoral fractures require traction that is fast enough for emergency use but controlled enough to avoid applying force blindly. Many conventional traction splints stabilize the limb, yet they give no direct measurement of the traction force or the displacement produced during application. This thesis presents a portable mechatronic traction splint designed to measure both parameters in real time. The structural components were produced by 3D printing, allowing the prototype to remain lightweight while providing an adjustable overall length of 70-115cm for lower-limb use. A load cell connected to an analog-to-digital converter (ADC) was integrated for continuous force measurement. The force measurement system was calibrated with standard reference masses before being integrated into the prototype. Displacement measurement was performed by integrating a rotary encoder and converting the pulse count to the linear displacement. By recording force and displacement together, the prototype addresses a major limitation of manual traction splints, where the operator cannot easily determine whether the applied traction is insufficient or excessive. Prototype verification was carried out on a medical training mannequin to evaluate the mechatronic functions of the system. During the test, the prototype successfully generated controlled mechanical traction and the integrated sensing system continuously monitored both force and displacement. No missed steps were observed in the measurements, and the 3D-printed structure showed no visible deformation under the applied load. The result is a compact, sensor-based traction splint that supports more accessible, controlled and reliable fracture management at the prototype validation stage.