Takviye amaçlı kullanılan efervesan tabletlerin bulk fill kompozitlerin çözünürlük ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of effervescent tablets used as supplements on the solubility and surface roughness of bulk-fill composites
  1. Tez No: 1021400
  2. Yazar: SEVDA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, nanohibrit yapıda yüksek viskoziteli Filtek™ One Bulk Fill Posterior, supra-nano sferik dolduruculu düşük viskoziteli Estelite Bulk Fill Flow ve mikrohibrit yapıda düşük vikoziteli STARK Bulk Fill kullanılarak 8 mm çapında ve 2 mm kalınlıkta her materyalden 40 adet disk örnek hazırlandı. Örnekler Calcimax D3, Magnorm, Redoxon efervesan tablet solüsyonları ve distile su kontrol grubu olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı. Başlangıç ağırlıkları 0,0001g hassasiyetindeki hassas terazi ile ölçülerek M1 olarak kaydedildi. Başlangıç yüzey pürüzlülük ölçümleri konfokal optik profilometre ile gerçekleştirildi. Örnekler 30 gün boyunca günde 2 dk süreyle ilgili solüsyonlara daldırıldı. Deney süresi sonunda örneklerin ağırlıkları tekrar ölçülüp M3 olarak kaydedildi ve çözünürlük değerleri, ISO 4049:2009 standartına göre hesaplandı. Ardından ikinci yüzey pürüzlülük değerleri ölçüldü. Rastgele seçilen 12 örnek 3D optik profilometre ve SEM ile yüzey morfolojisi açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, 40 disc samples were prepared from each material, with a diameter of 8 mm and a thickness of 2 mm, using three nanohybrid high-viscosity Filtek™ One Bulk Fill Posterior, supra-nano-spherical low-viscosity Estelite Bulk Fill Flow, and microhybrid low-viscosity STARK Bulk Fill. The samples were divided into four subgroups: Calcimax D3, Magnorm, Redoxon effervescent tablet solutions, and a distilled water control group. Initial weights were measured using a precision balance with an accuracy of 0.0001g and recorded as m1. Initial surface roughness measurements were performed using a confocal optical profilometer. The samples were immersed in the respective solutions for 2 minutes a day for 30 days. At the end of the experimental period, the weights of the samples were measured again and recorded as m3, and the solubility values were calculated according to the ISO 4049:2009 standard. Subsequently, second surface roughness values were measured. Twelve randomly selected samples were evaluated in terms of surface morphology using 3D optical profilometry and SEM.