Preoperatif HALP skorunun laparoskopik histerektomi sonrası iyileşme kalitesi (QoR-15 skoru) üzerine etkisi
The effect of the preoperative HALP score on quality of recovery (QoR-15 score) after laparoscopic hysterectomy
- Tez No: 1021423
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HAMDİ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Benign jinekolojik endikasyonlarla laparoskopik histerektomi (LH) uygulanan hastalarda, preoperatif hemoglobin, albümin, lenfosit ve platelet parametrelerinden elde edilen HALP (Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, Platelet) skorunun QoR-15 (Quality of Recovery-15) skoru ile değerlendirilen postoperatif iyileşme kalitesi üzerindeki etkisini incelemek ve bu biyobelirtecin erken dönem iyileşmeyi öngörmedeki değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Temmuz 2025 - Ocak 2026 tarihleri arasında LH planlanan 89 hasta ile prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Hastaların preoperatif HALP skorları hesaplanarak medyan değerine göre“düşük”ve“yüksek”HALP gruplarına ayrıldı. İyileşme kalitesi postoperatif 24. saat ve 10. günde QoR-15 anketi ile; ağrı düzeyleri ise 6. ve 24. saatlerde Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon modelleri kullanıldı. Bulgular: Yüksek HALP grubunda hem postoperatif 24. saat (121,7±6,6 vs 107,9±9,1) hem de 10. gün (132,1±5,3 vs 126,3±7,1) QoR-15 skorları, düşük HALP grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0,001). Çoklu regresyon analizinde preoperatif HALP skorunun, operasyon süresinden bağımsız olarak 24. saat QoR-15 skorunun en güçlü belirleyicisi olduğu saptandı (β=0,595; p <0,001). Ayrıca düşük HALP grubunda postoperatif 6. saat ağrı skorlarının daha yüksek (p =0,021) ve hastanede kalış süresinin daha uzun (p =0,010) olduğu gözlendi. Sonuç: Preoperatif HALP skoru, laparoskopik histerektomi sonrası erken dönem fonksiyonel iyileşme kalitesini öngören, düşük maliyetli ve güvenilir bir objektif parametredir. İmmün-nütrisyonel rezervi yansıtan bu skorun preoperatif dönemde değerlendirilmesi, iyileşme kalitesi düşük olabilecek riskli hastaların belirlenmesine ve perioperatif yönetim stratejilerinin kişiselleştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of preoperative Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, and Platelet (HALP) score on the quality of recovery (QoR-15) in patients undergoing laparoscopic hysterectomy (LH) for benign gynecological indications and to investigate the predictive value of this biomarker for the early recovery process. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted with 89 patients scheduled for LH between July 2025 and January 2026. Patients' preoperative HALP scores were calculated and divided into“low”and“high”HALP groups based on the median value. Quality of recovery was assessed using the QoR-15 questionnaire at 24 hours and 10 days postoperatively, while pain levels were evaluated using the Visual Analog Scale (VAS) at 6 and 24 hours. Data were analyzed using two-way repeated measures ANOVA and multiple linear regression models. Results: Both the 24-hour (121.7±6.6 vs. 107.9±9.1) and 10-day (132.1±5.3 vs. 126.3±7.1) QoR-15 scores were significantly higher in the high HALP group compared to the low HALP group (p<0.001). Multiple regression analysis identified the preoperative HALP score as the strongest independent predictor of the 24-hour QoR-15 score, regardless of operative time (β=0.595; p<0.001). Additionally, the low HALP group exhibited higher pain scores at 6 hours postoperatively (p=0.021) and longer hospital stays (p =0.010). Conclusion: Preoperative HALP score is a low-cost, reliable, and objective parameter for predicting early functional recovery quality after laparoscopic hysterectomy. Assessing this score, which reflects immunonutritional reserves, during the preoperative period may help identify patients at risk for poor recovery and contribute to the personalization of perioperative management strategies.