Okuma yazma sorunlarını gidermede hece çalışmaları: Bir eylem araştırması
Syllable exercises in overcoming reading and writing difficulties: An action research study
  1. Tez No: 1021503
  2. Yazar: FAZİLET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, okuma yazma sorunlarının giderilmesinde uygulanan hece çalışmalarının rolünü araştırmaktır. Araştırmacı tarafından tasarlanan Parmak Bağ Okuma Tekniği'nin, harf harf okuma veya yanlış heceleme hatalarının giderilmesindeki rolünün belirlenmesi ise alt amaçlardan birisidir. Ayrıca çalışmanın son dört haftasında uygulanan SAYBO Heceleme Stratejisi'nin (Akyol ve Yıldız,2010), akıcı okuma üzerindeki rolünün de belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma nitel araştırma deseninin eylem araştırması modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun oluşturulmasında, nitel araştırmanın amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 2.sınıfa devam eden fakat okuma yazma güçlüğü olan iki öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında çalışma grubuna dahil edilen öğrencilerin, hazırlanan eylem planı öncesindeki okuma ve yazma sorunları belirlenmiştir. Öğrencilerin okuma hatalarını tespit etmede“Yanlış Analizi Envanteri'nin sadece Okuma Hataları Bölümü”(Akyol,2021), yazma hatalarını belirlemede ise“Yazım Hata Listesi”(Ateş ve Yıldız, 2011) kullanılmıştır. Katılımcı öğrenciler hakkında bilgi edinebilmek amacıyla okul müdürü, sınıf öğretmeni ve öğrenci ailelerinden öğrenciler hakkında bilgiler toplanmıştır. Parmak Bağ Okuma Tekniği merkeze alınarak planlanan uygulama süreci 14 hafta sürmüş, toplamda 56 ders saati çalışılmıştır. İlk 8 hafta Parmak Bağ Okuma Tekniği uygulanmış olup, devam eden iki hafta boyunca da kelime çalışmalarına geçilmiştir. 10-14.haftalar arasında ise SAYBO Heceleme Stratejisi uygulanmıştır. Çalışma, öğrencilere bireysel olarak uygulanmış ve uygulama boyunca da eylem planında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Parmak Bağ Okuma Tekniği'nin merkeze alınarak yürütüldüğü çalışmanın sonucunda ise okuma ve yazma sorunlarının anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Parmak Bağ Okuma Tekniği'nin halihazırdaki okuma yazma öğretim yöntemlerine dahil edilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the role of syllable-based exercises in addressing reading and writing difficulties. One of the sub-objectives is to determine the role of the finger-link reading technique designed by the researcher in correcting letter-by-letter reading or incorrect syllabification errors. Additionally, the study aims to determine the role of the saybo syllabification strategy (akyol and yıldız, 2010). İmplemented during the final four weeks of the study in promoting fluent reading. The study was designed using the action research model within a qualitative research framework. In forming the study group, criterion sampling one of the purposeful sampling methods used in qualitative research was employed. The study was conducted with two second-grade students who had reading and writing difficulties. As part of the research, the reading and writing difficulties of the students included in the study group were identified prior to the implementation of the action plan. To identify the students' reading errors, only the“reading errors section”of the“error analysis ınventory”(Akyol, 2021) was used, while the“spelling error list”(Ateş and Yıldız, 2011) was used to identify their writing errors. Information about the participating students was gathered from the school principal, classroom teachers, and the students' families. The program, which was planned around the Finger-Link Reading Technique, lasted 14 weeks and consisted of a total of 56 class hours. The Finger-Link Reading Technique was applied during the first 8 weeks, followed by two weeks of vocabulary exercises. Between weeks 10 and 14, the SAYBO Syllabification Strategy was implemented. The program was administered to students on an individual basis, and no changes were made to the action plan throughout the implementation. As a result of the study, which was centered on the Finger-Link Reading Technique, it was determined that reading and writing difficulties decreased significantly. Recommendations were made to incorporate the Finger-Link Reading Technique into current reading and writing instruction methods.