Derin sedasyon altında endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) uygulanan hastalarda desatürasyonun erken öngörüsünde oksijen rezerv indeksi (ORİ)'nin kullanımı
Use of oxygen reserve index (ORI) in early prediction of desaturation in patients undergoing endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) under deep sedation
  1. Tez No: 1021516
  2. Yazar: CEREN KAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: American Society of Anesthesiologists'in belirlediği temel anestezi monitörizasyonu standartlarına göre anestezi altında oksijenasyon durumu pulse oksimetre ile ölçülmektedir. Ancak pulse oksimetre, normoksi ve hiperoksi sırasında yapılan oksijenasyon takibinde sınırlılıklara sahiptir. Özellikle SpO₂ değeri %97'nin üzerindeyken, PaO₂ normoksik aralıktan şiddetli hiperoksiye kadar değişkenlik gösterebilir. ORİ, hastanın oksijenasyon durumunu sürekli ve noninvaziv olarak değerlendiren bir parametredir ve PaO₂ 100-200 mmHg aralığındayken oksijenasyonu izlemek için üretilmiştir. Çalışmalarda, ORİ'nin SpO₂'de belirgin bir değişiklik meydana gelmeden desatürasyon için erken uyarı verebileceği bildirilmiştir. Ancak ERCP prosedürlerinde bu etkinliğine yönelik kapsamlı bir inceleme bulunmamaktadır. Bu çalışmada, derin sedasyon altında ERCP uygulanan hastalarda ORİ monitörizasyonunun hastalarda gelişebilecek desatürasyon erken öngörüsünde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya elektif olarak ERCP yapılan 93 hasta alındı. Rutin monitörizasyona ek olarak hastaların kan basıncı ölçülmeyen taraftaki işaret parmağına ORİ probu takıldı. ORİ değerleri preoksijenasyon öncesi, sonrası, sedasyonun başlangıcından 1 dakika sonra ve işlem süresince beş dakikada bir kaydedildi. Sedasyon propofol ile sağlanıp sedasyon derinliği monitörize edildi. ORİ alarmından sonra, ORİ alarmı ile SpO2 değerinin düşmeye başlaması (SpO2 deki %2 düşme) arasındaki geçen süre kaydedildi. Bulgular: Hastaların 85'inde ORİ düşüşü gözlenirken, 8'inde ORİ düşüşü olmamıştır. ERCP işlemi boyunca 46 hastada bir defa, 28 hastada iki defa, 11 hastada ise üç defa ORİ düşüşü olmuştur. Birinci ORİ düşüş zamanı 2 (1-13) dk, ikinci ORİ düşüşü 8 (2-21) dk, üçüncü ORİ düşüş zamanı 17 (5-30) dk'da olmuştur. Birinci ORİ düştükten median 25 sn, ikinci ORİ düştükten median 18 sn, üçüncü ORİ düştükten median 12 sn sonra oksijen satürasyonunun düşmeye başladığı gözlemlenmiştir ve anlamlı bulunmuştur(p=0,005). Desaturasyon gelişen hastaların tamamında ORİ düşüşü SpO2 düşüşünden önce gözlemlenmiştir. ORİ düşüşünün SpO2 düşüşünü öngörmedeki sensitivitesi 98.1% spesifitesi 24.1% olarak bulunmuştur. Sonuç: Derin sedasyon altında ERCP yapılan hastalarda, oksijen satürasyonu düşüşünün pulse oksimetreye yansımadan önce ORİ seviyesinde anlamlı azalma olduğu görülmüş olup, desatürasyonun erken öngörüsünde ORİ'nin faydalı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: According to American Society of Anesthesiologists basic anesthesia monitoring standards, oxygenation status under anesthesia is measured via pulse oximetry. However, pulse oximeters have limitations in monitoring oxygenation during normoxia and hyperoxia. Notably, when SpO₂ exceeds 97%, PaO₂ can vary from normoxic to severe hyperoxia. The Oxygen Reserve Index (ORI) is a continuous, noninvasive parameter optimized for monitoring oxygenation when PaO₂ is between 100-200 mmHg. Previous studies suggest that ORI may provide an early warning of desaturation before significant SpO₂ changes occur. However, its efficacy during ERCP procedures remains unclear. This study investigates ORI's utility in predicting desaturation in patients undergoing ERCP under deep sedation. Materials and Methods: This prospective observational study included 93 patients undergoing elective ERCP. In addition to routine monitoring, ORI probe was placed on the index finger of the non-blood pressure measurement arm. ORI values were recorded before and after preoxygenation, one minute after sedation initiation, and every five minutes throughout the procedure. Sedation was provided with propofol and the depth of sedation was monitored. The time between the ORI alarm and the onset of SpO₂ decline (2% drop in SpO2) was recorded. Results: ORI decline was observed in 85 patients (91.4%), while 8 patients (8.6%) showed no ORI decrease. ORI dropped once in 46 patients (54.1%), twice in 28 (32.9%), and three times in 11 (12.9%). The median times for the first, second, and third ORI drops were 2, 8, and 17 minutes, respectively. Oxygen desaturation followed ORI decline by a median of 25, 18, and 12 seconds, respectively (p=0.005). In all cases of desaturation, ORI decline preceded SpO₂ reduction. The sensitivity of ORI decrease in predicting SpO2 decrease was found to be 98.1% and the specificity was found to be 24.1%. Conclusion: ORI significantly decreased before SpO₂ during deep sedation in ERCP patients, suggesting its potential for early desaturation prediction.