Arteria carotis communis ve terminal dallarının os hyoideum ile ilişkisindeki anatomik farklılıklar
Anatomical differences in the relationship of common carotid artery and terminal branches with the hyoid bone
- Tez No: 1021529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Baş ve boyun bölgesi arter, ven, lenf bezleri ve daha birçok önemli anatomik yapıların bulunması sebebiyle hayati açıdan önemlidir. Literatürde arteria (a.) carotis communis (ACC)'in cartilago thyroidea seviyesinde veya üst kenarında terminal dallarına ayrıldığı belirtilmekle birlikte bazı çalışmalarda bu ayrımın os hyoideum seviyesinde olabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında 2020-2025 yılları arasında yaş aralığı 18-65 olan 560 bireyin Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Bireylerde ACC ve terminal dalları ile os hyoideum arasındaki ilişkiyi anlatan 13 adet tiplendirme yapıldı. A. carotis communis transvers çapı (ACCT), a. carotis communis sagittal çapı (ACCS), a. carotis interna transvers çapı (ACIT), a. carotis interna sagittal çapı (ACIS), a. carotis externa transvers çapı (ACET), a. carotis externa sagittal çapı (ACES), bifurcatio carotidis açısı (BCA), a. carotis externa açısı (ACEA), a. carotis interna açısı (ACIA) ve üç boyutlu (3B) platformda bifurcatio carotidis (BC)'in os hyoideum'un belirlenen referans noktalarına uzaklıkları ölçüldü. Çalışmamızda en fazla 446 BT görüntüsünde ACE'nin os hyoideum'un cornu majus'unun lateralinde yer aldığı Tip 6 görüldü. Literatürden farklı olarak 279 bireyde BC'nin os hyoideum'un cornu majus'u ile aynı seviyede olduğu bulundu. Morfometrik parametrelerden ACCT, ACCS, ACET, ACES, ACIA taraflar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi. 3B platformdaki morfometrik ölçümlerin tamamı cinsiyetler arasında anlamlı farklılık gösterdi. Çalışmamızda Tip 6'nın en yüksek oranda saptanması, ACE'nin os hyoideum ile yakın komşuluk gösterdiğini ortaya koymaktadır. Morfometrik parametrelerde taraf ve cinsiyete bağlı anlamlı farklılıkların bulunması, klinik uygulamalarda standart yaklaşımların yanı sıra bireysel anatomik varyasyonların da değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, elde edilen bulguların literatüre katkı sağlayacağı ve gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The head and neck region is of vital importance due to the presence of arteries, veins, lymph nodes, and many other important anatomical structures. While the literature indicates that the common carotid artery (CCA) branches into its terminal branches at or above the level of the thyroid cartilage, some studies report that this branching may occur at the level of the hyoid bone. In our study, computed tomography (CT) images of 560 individuals aged 18–65 were retrospectively analyzed at the Department of Radiology, Faculty of Medicine, Düzce University, between 2020 and 2025. Thirteen classifications describing the relationship between the ACC and its terminal branches and the hyoid bone were made. Transverse diameter of the common carotid artery (ACCT), sagittal diameter of the common carotid artery (ACCS), transverse diameter of the internal carotid artery (ACIT), sagittal diameter of the internal carotid artery (ACIS), transverse diameter of the external carotid artery (ACET), external carotid artery sagittal diameter (ACES), carotid bifurcation angle (BCA), external carotid artery angle (ACEA), internal carotid artery angle (ACIA), and the distances from the carotid bifurcation (BC) to the defined reference points on the hyoid bone were measured in a three-dimensional (3D) platform. In our study, Type 6, where the ACE was located lateral to the cornu majus of the os hyoideum, was observed in up to 446 CT images. Unlike the literature, it was found that in 279 individuals, the BC was at the same level as the cornu majus of the os hyoideum. Among the morphometric parameters, ACCT, ACCS, ACET, ACES, and ACIA were found to show statistically significant differences between sides. All morphometric measurements on the 3D platform showed significant differences between genders. The high prevalence of Type 6 in our study indicates that the ACE is in close proximity to the os hyoideum. The presence of significant differences in morphometric parameters based on side and gender highlights the importance of evaluating individual anatomical variations alongside standard approaches in clinical practice. Furthermore, it is believed that the findings obtained will contribute to the literature and shed light on future studies.