Mandalarda A. carotis communis ve son dalları üzerinde makroanatomik araştırmalar
Macro-anatomic investigations of common corotid artery and its terminal branches of buffalo
  1. Tez No: 118800
  2. Yazar: VURAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
6. ÖZET S. Ö. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA -2002 Vural ÖZDEMİR Danışman Prof. Dr. Sadettin TIPIRDAMAZ Mandalarda A. Carotis Communis ve Son Dalları Üzerinde Makroanatomik Araştırmalar Sunulan bu araştırma mandaların baş bölgesinin arteriel vaskularizasyonunu sağlayan a. carotis communis ve son dallarının makroanatomisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada 8 adet manda başı materyal olarak kullanıldı. A. carotis communis içerisine kırmızı latex enjekte edildi. A. carotis communis'in baş bölgesine ulaştıktan sonra a. thyroidea cranialis, a. laryngea cranialis ve a. pharyngea ascendens isimli yan dalları verdikten sonra a. carotis externa, a. carotis interna isimli son dallarına ayrıldığı gözlendi. A. carotis externa'nin tr. linguofacial, a. auricularis caudalis, a. temporalis superficial ve a. maxillaris isimli dallarına ayrılarak göz, dil, beyin gibi organların 98yanında baş bölgesindeki tüm kas deri ve diğer dokularında arterial vaskularizasyonunu sağladığı tespit edildi. A. carotis interna'nın extracranial bölümünün lumeni olmayan bir yapıya dönüştüğü ve intracranial bölümünün ise circulus arteriosus cerebrinin oluşumuna katılarak beynin arterial vaskularizasyonunu sağladığı tespit edildi. Ramus caudalis ad rete mirabile epidurale rostrale ve rami rostrales ad rete mirabile epidurale rostrale'nin cavum cranii içerisinde anastomozlar yaparak rete mirabile epidurale rostrale'yi oluşturduğu gözlendi. A. thyroidea cranialis'in dalları olan ramus cricothyroideus ve ramus laryngeus caudalis'in ortak kökten orijin aldıkları gözlendi. A. facialis'den ayrılarak gl. mandibularis'e giden rami glandulares'lerin tek kök halinde a. facialis'den orijin aldıkları gözlendi. Ramus articularis temporomandibularis ve a. temporalis profunda rostralis'in ruminantlardan farklı olarak a. maxillaris'den, a. malaris'in ise a. infraorbitalis'in dorsal kenarından orijin aldığı tespit edildi. A. ophthalmica extema'nin birbirinden ayrı iki kök halinde a. maxillarisden orijin aldığı gözlendi. Sonuç olarak mandalarda a. carotis communis'in baş bölgesindeki dallanması genel olarak diğer büyük ruminantlarla benzerlik göstermesine rağmen dalların orijin noktaları ve seyirleri açısından bazı farklılıklar arz etmektedir. Sunulan bu çalışma ile bu konudaki eksikliğin kısmende olsa kapatılacağı umulmaktadır. 99
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Macro-Anatomic Investigations of Common Carotid Artery and its Terminal Branches of Buffalo The aim of this study is to investigate macroscopically the formation and terminal branches of the common carotid artery supplying the buffalo head. For this purpose, a total of 8 buffalo heads were used. Red latex was injected in to the common carotid artery. Reaching the head region, the common carotid artery gave the cranial thyroideal, cranial laryngea and ascending pharyngeal arteries, and then divided in to the external and internal carotid arteries which are terminal branch of the common carotid artery. The external carotid artery give of the linguofacial trunk, the caudal auricular, superficial temporal and maxillar arteries, and supplied the all muscles, skins and other tissues including the eye, tongue, brain. It was found that the extracranial portion of the internal carotid artery turned into a unluminal structure, while its intracranial portion conformed the circulus arteriosus cerebri and provide the arterial supply of the brain Ramus caudalis ad rete mirabile epidurale rostrale and rr. rostralis ad rete mirabile epidurale rostrale are contribute to the formation of the rete mirabile epidurale rostrale via their anastomotic branches. The cricothyroid and caudal laryngeal rami originated from the cranial thyroid artery in a common trunk. 100Starting from the facial artery in a common trunk, the rami glandularis ran the mandibular gland. Contrary to the other ruminant, the temporomandibular articular ramus and deep rostral temporal artery originated from the maxillar artery, and the malar artery from the dorsal border of the infraorbital artery. The external ophthalmic artery started from the maxillar artery into two seperate roots. In conclusion, although the ramification of the common carotid artery on the head region of buffalo are similar to the other ruminants, in part differed from them in point of the origating points and courses of the related-branches. We hope that the results from this study will shed light on the future studies on vascular system, and will contribute considerably the present anatomical knowledge regarding the common carotid artery in this species. 101