Akıllı ve sürdürülebilir depo uygulamaları ve sonuçları: Çumra Şeker Fabrikası örneği
Smart and sustainable warehouse applications and results: Çumra Sugar Factory example
- Tez No: 1021539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve küreselleşme gibi kavramların işletmeler üzerindeki etkisinin artmasıyla birlikte, lojistik ve depo yönetimi uygulamaları büyük bir değişim yaşamaktadır. Akıllı depo sistemleri, özellikle Endüstri 4.0 teknolojileri tarafından geliştirilmiştir ve operasyonel verimlilik, maliyet avantajı, hız, doğruluk ve çevresel sürdürülebilirlik açısından işletmelere önemli katkılar sunmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmada akıllı depo teknolojilerinin sürdürülebilirlik performansı üzerindeki etkileri çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlar çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmış ve araştırma örneklemi olarak Çumra Şeker Fabrikası seçilmiştir. Araştırmanın bir parçası olarak lojistik ve depo yönetimi alanlarında çalışan kişilerle görüşmeler yapılmış ve içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre akıllı depo sistemlerinin önemli oranda verimliliğe yol açtığı görülmüştür. Depolama süreçlerinde kullanılan gerçek zamanlı veri yönetimi, otomasyon teknolojileri, barkod sistemleri ve Depo Yönetim Sistemi (Warehouse Management System (WMS)) yazılımları; stok kontrol süreçlerinin etkinliğini artırmakta, sevkiyat operasyonlarını hızlandırmakta ve insan kaynaklı hata oranlarının azaltılmasına önemli katkılar sunmaktadır. Bu kapsamda akıllı depo sistemleri hem operasyonel verimliliğin artırılmasına hem de işletmelerin uzun vadeli rekabet avantajı elde ederek sürdürülebilir bir yönetim anlayışı geliştirmelerine katkı sağlamaktadır. Çalışmada çevresel sürdürülebilirlik boyutunda otomatik iklimlendirme sistemleri, atık ayrıştırma uygulamaları ve geri dönüşüm süreçlerinin olumlu etkileri tespit edilmiştir. Bununla birlikte karbon ayak izi ölçümü ve enerji tüketimi analizlerinin yeterli düzeyde yapılmaması önemli bir eksiklik olarak belirlenmiştir. Sosyal sürdürülebilirlik açısından ise iş güvenliği ve operasyonel güvenilirliğin arttığı, ancak nitelikli teknik personel eksikliğinin önemli bir sorun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak akıllı depo sistemlerinin yalnızca teknolojik bir dönüşüm değil; aynı zamanda sürdürülebilirlik, kurumsal verimlilik ve rekabet avantajı sağlayan stratejik bir yapı sunduğu belirlenmiştir. Bu nedenle işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerini sürdürülebilirlik politikaları ile bütünleşik şekilde yönetmeleri gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing impact of concepts such as sustainability, digitalization, and globalization on businesses, logistics and warehouse management practices are undergoing a major transformation. Smart warehouse systems, particularly those developed using Industry 4.0 technologies, offer significant benefits to businesses in terms of operational efficiency, cost advantage, speed, accuracy, and environmental sustainability. Accordingly, this research examines the effects of smart warehouse technologies on sustainability performance within the framework of environmental, economic, and social dimensions. This research was conducted using a qualitative research method. A semi-structured interview technique was used in the data collection process, and the Çumra Sugar Factory was selected as the research sample. As part of the research, interviews were conducted with individuals working in the fields of logistics and warehouse management, and the data were analyzed using content analysis. According to the research findings, smart warehouse systems significantly contribute to increased efficiency. Real-time data management, automation technologies, barcode systems, and Warehouse Management System (WMS) software used in warehousing processes increase the effectiveness of inventory control processes, accelerate shipping operations, and significantly contribute to reducing human error rates. In this context, smart warehouse systems contribute both to increasing operational efficiency and to enabling businesses to gain a long-term competitive advantage and develop a sustainable management approach. In the study, the positive effects of automated climate control systems, waste sorting practices, and recycling processes were identified in the environmental sustainability dimension. However, the insufficient measurement of carbon footprint and energy consumption analysis were identified as a significant deficiency. In terms of social sustainability, it was concluded that occupational safety and operational reliability increased, but the shortage of qualified technical personnel was a significant problem. In conclusion, it was determined that smart warehouse systems offer not only a technological transformation but also a strategic structure that provides sustainability, corporate efficiency, and competitive advantage. Therefore, it is considered that businesses should manage their digital transformation processes in an integrated manner with their sustainability policies.