İntraoral vertikal ramus osteotomisi ve sagittal split ramus osteotomisinin temporomandibular eklem üzerinde oluşturduğu stres değişiminin sonlu elemanlar metodu ile karşılaştırılması
Comparison of stress changes in the temporomandibular joint caused by intraoral vertical ramus osteotomy and sagittal split ramus osteotomy using the finite element method
  1. Tez No: 1021582
  2. Yazar: NAZLI GİZEM AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE CAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mandibular prognati tedavisinde uygulanan sagittal split ramus osteotomisi (SSRO) ve intraoral vertikal ramus osteotomisi (IVRO) tekniklerinin temporomandibular eklem bileşenleri üzerinde oluşturduğu biyomekanik etkiler sonlu elemanlar analizi yöntemiyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Visible Human Project'e ait bilgisayarlı tomografi verileri 3DSlicer yazılımında işlenerek kemik ve diş modelleri elde edilmiştir. Blender yazılımında gerçekleştirilen modellemede SSRO ve IVRO teknikleri için 4 mm ve 8 mm mandibular geriletme senaryoları oluşturulmuş; toplam dört analiz modeli hazırlanmıştır. Ağ yapıları ALTAIR Hypermesh yazılımında düzenlenmiş, analizler ALTAIR Optistruct çözücüsü ile gerçekleştirilmiştir. İnterkuspal pozisyon simüle edilerek çiğneme kası kuvvetleri uygulanmış; kondil, artiküler disk, temporal kemik ve kartilaj yapılarında von Mises gerilmeleri, maksimum ve minimum principal gerilmeler ile segment yer değiştirme değerleri incelenmiştir. Artiküler disk ve kondil üzerinde IVRO modelleri, SSRO modellerine kıyasla daha yüksek von Mises gerilmeleri oluşturmuştur. Temporal kemik yüklenmesi ise SSRO modellerinde daha yüksek seyretmiş; 4 mm'den 8 mm geriletmeye geçişte yaklaşık %22.5 azalma gözlenmiştir. Temporal kartilaj, kondiler kartilaja kıyasla belirgin biçimde daha yüksek biyomekanik yüklenmeye maruz kalmıştır. IVRO-8 mm modelinde temporal kartilaj maksimum principal gerilmesinde yaklaşık %57.3 oranında dramatik bir düşüş saptanmıştır. Proksimal ve distal segment yer değiştirme değerleri IVRO modellerinde belirgin biçimde yüksek bulunmuştur. Geriletme miktarının artmasıyla birlikte segment yer değiştirme haricindeki tüm biyomekanik parametrelerde genel bir azalma eğilimi gözlenmiştir. Her iki tekniğin de mandibular prognati tedavisinde biyomekanik açıdan uygulanabilir seçenekler sunduğu sonucuna varılmıştır. IVRO tekniği temporal kemik üzerindeki daha düşük yüklenmesi ve yüksek miktarlı geriletmelerde temporal kartilaj üzerindeki stresi azaltması nedeniyle biyomekanik açıdan dikkat çekici bir profil sergilemektedir. SSRO ise daha kontrollü segment hareketi ve öngörülebilir postoperatif stabilite avantajı sunmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, cerrahi teknik seçiminin bireyselleştirilmesine katkı sağlayacak değerli biyomekanik veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biomechanical effects of sagittal split ramus osteotomy (SSRO) and intraoral vertical ramus osteotomy (IVRO) on temporomandibular joint components were comparatively evaluated using the finite element analysis method in the treatment of mandibular prognathism. Computed tomography data from the Visible Human Project were processed using 3DSlicer software to obtain bone and tooth models. In the modeling performed with Blender software, 4 mm and 8 mm mandibular setback scenarios were created for both SSRO and IVRO techniques, and a total of four analysis models were prepared. Mesh structures were organized using ALTAIR Hypermesh software, and analyses were performed with the ALTAIR Optistruct solver. Masticatory muscle forces were applied to simulate the intercuspal position; von Mises stresses, maximum and minimum principal stresses, and segment displacement values were examined in the condyle, articular disc, temporal bone, and cartilage structures. IVRO models generated higher von Mises stresses on the articular disc and condyle compared to SSRO models. Temporal bone loading was higher in SSRO models, with an approximately 22.5% reduction observed when transitioning from 4 mm to 8 mm setback. Temporal cartilage was subjected to significantly higher biomechanical loading compared to condylar cartilage. A dramatic decrease of approximately 57.3% was observed in the maximum principal stress of the temporal cartilage in the IVRO-8 mm model. Proximal and distal segment displacement values were significantly higher in IVRO models. With increasing setback amount, a general decreasing trend was observed in all biomechanical parameters except segment displacement. It was concluded that both techniques offer biomechanically viable options in the treatment of mandibular prognathism. The IVRO technique demonstrates a noteworthy biomechanical profile due to its lower temporal bone loading and its ability to significantly reduce temporal cartilage stress at higher setback amounts. SSRO offers the advantage of more controlled segment movement and predictable postoperative stability. The findings of this study provide valuable biomechanical data that will contribute to the individualization of surgical technique selection in mandibular prognathism treatment.