Serbest tangeretin ve tangeretin yüklü PLGA nanopartiküllerin anksiyolitik etkinliğinin hayvan modellerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the anxiolytic activity of free tangeretin and tangeretin-loaded PLGA nanoparticles in animal models
- Tez No: 1021607
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN, PROF. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Anksiyete bozuklukları dünya çapında en yaygın görülen psikiyatrik hastalıklar arasında yer almakta olup bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Mevcut farmakolojik tedavilerin çeşitli yan etkileri ve kullanım kısıtlılıkları nedeniyle yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Polimetoksillenmiş bir flavonoid olan tangeretin, anksiyolitik etki potansiyeline sahip olmasına rağmen düşük sulu çözünürlüğü ve sınırlı biyoyararlanımı nedeniyle terapötik kullanımda kısıtlılıklar göstermektedir. Bu çalışmada, farmakokinetik dezavantajların giderilmesi amacıyla tangeretin yüklü PLGA nanopartikülleri geliştirilmiş ve anksiyolitik etkinliği deneysel hayvan davranış modellerinde değerlendirilmiştir. Serbest tangeretinin 5, 10 ve 20 mg/kg (p.o.) dozlarının anksiyolitik etkileri aydınlık-karanlık kutu ve yükseltilmiş artı labirent testleri kullanılarak 1 mg/kg diazepam ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda 5 mg/kg tangeretin PLGA formülasyonuna yüklenmek üzere seçilmiş ve yüklü formülasyonun etkinliği, serbest tangeretin etkinliği ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gözlenen etkilerin lokomotor aktiviteden kaynaklanıp kaynaklanmadığının değerlendirilmesi amacıyla aktivite kafesi testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda tangeretin yüklü PLGA nanopartiküllerinin serbest tangeretine kıyasla anksiyolitik etkinliği iyileştirebildiği ve davranışsal etkilerin daha erken ortaya çıkmasına katkı sağlayabildiği gözlenmiştir. Ayrıca nanopartikül formülasyonunun serbest tangeretine göre daha belirgin ve daha kalıcı anksiyolitik etkiler oluşturabildiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, davranış testlerinden elde edilen bulguların lokomotor aktivitedeki değişimlerden kaynaklanmadığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, PLGA bazlı nanopartikül formülasyonunun tangeretinin davranışsal etkinliğini artırarak anksiyolitik benzeri etkilerin daha erken ortaya çıkmasına katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, tangeretinin nanopartikül sistemleri ile formüle edilmesinin anksiyete tedavisine yönelik umut vadeden bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu bulguların farmakokinetik çalışmalar ile daha kapsamlı preklinik etkinlik ve güvenlilik araştırmalarıyla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorders are among the most prevalent psychiatric disorders worldwide and significantly impair the quality of life of affected individuals. Due to the adverse effects and limitations associated with currently available pharmacological treatments, there is an ongoing need for the development of novel therapeutic approaches. Tangeretin, a polymethoxylated flavonoid, has demonstrated potential anxiolytic activity; however, its therapeutic application is limited by poor aqueous solubility and low bioavailability. In the present study, tangeretin-loaded poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) nanoparticles were developed to overcome these limitations, and their anxiolytic efficacy was evaluated in experimental animal models. The anxiolytic effects of free tangeretin at doses of 5, 10, and 20 mg/kg (p.o.) were initially investigated using the light-dark box (LDB) and elevated plus maze (EPM) tests and compared with those of diazepam (1 mg/kg). Based on these findings obtained, the 5 mg/kg dose of tangeretin was selected for nanoparticle formulation. Subsequently, the efficacy of the tangeretin-loaded PLGA nanoparticles was evaluated comparatively to determine whether the formulation could produce anxiolytic effects earlier than free tangeretin. In addition, an activity cage test was performed to assess whether the observed behavioral effects were associated with alterations in locomotor activity. The results demonstrated that tangeretin-loaded PLGA nanoparticles enhanced the anxiolytic efficacy of tangeretin and produced an earlier onset of behavioral effects compared with the free compound. Furthermore, the nanoparticle formulation exhibited a more pronounced and sustained anxiolytic effect than free tangeretin. The findings also indicated that the behavioral outcomes observed in the anxiety tests were not associated with changes in locomotor activity. In conclusion, the PLGA-based nanoparticle formulation may improve the anxiolytic efficacy of tangeretin by accelerating the onset of anxiolytic-like effects. These findings suggest that nanoparticle-based delivery systems may represent a promising strategy for improving the therapeutic potential of tangeretin in anxiety-related disorders. Nevertheless, further pharmacokinetic and advanced preclinical studies are required to support these findings.