Açık kaynak istihbaratının muharebe sahası istihbarat hazırlığı sürecinde kullanımı: Rusya-Ukrayna Savaşı örneği
The use of open source intelligence in the intelligencepreparation of the battlefield process: Russia-Ukraine Warcase study
  1. Tez No: 1021608
  2. Yazar: MUSA ÇUKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Günümüzde değişen güvenlik ortamı, askerî istihbarat faaliyetlerinin kapsamını ve yöntemlerini önemli ölçüde dönüştürmektedir. Hibrit tehditler, asimetrik çatışmalar, terörizm, siber saldırılar ve bilgi harbi gibi çok boyutlu tehditlerin artması, karar vericilerin doğru, hızlı ve güvenilir istihbarata olan ihtiyacını daha da artırmıştır. Bu dönüşüm sürecinde AKİS, internet, sosyal medya platformları, ticari uydu görüntüleri ve açık erişimli veri kaynaklarının yaygınlaşmasıyla birlikte askerî istihbarat süreçlerinde giderek daha önemli bir konuma gelmiştir. Özellikle düşük maliyetli olması, geniş veri çeşitliliği sunması ve gerçek zamanlı bilgi akışına imkân tanıması nedeniyle AKİS, modern istihbarat faaliyetlerinin önemli bileşenlerinden biri hâline gelmiştir. Bu çalışmada, Açık Kaynak İstihbaratının askerî istihbarat bağlamında Muharebe Sahası İstihbarat Hazırlığı sürecine etkisi ve entegrasyonu incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, AKİS'in MSİH'in hangi safhalarında, hangi veri türleriyle ve hangi yöntemlerle etkin şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda AKİS'in, MSİH'in safhaları olan muharebe sahasının tanımlanması, muharebe sahasının etkilerinin belirlenmesi, düşman durumunun incelenmesi ve bilgilerin birleştirilmesi safhalarına sağladığı katkılar değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş olup vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Açık kaynak istihbaratı, askerî istihbarat ve MSİH konularına ilişkin akademik çalışmalar, askerî doktrinler ve çeşitli resmî kaynaklar incelenmiştir. Vaka analizi kapsamında özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı gibi güncel örnek olaylar değerlendirilerek AKİS'in sahadaki kullanım biçimleri analiz edilmiştir. Bu analizler, açık kaynaklardan elde edilen verilerin çeşitli tekniklerle işlendiğinde, MSİH sürecinin doğruluğunu ve güncelliğini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, AKİS'in Askerî istihbaratta MSİH sürecine stratejik bir altlık oluşturduğu ve komutanlara/istihbarat subaylarına düşük maliyetli, düşük riskli ve yüksek hızlı bir bilgi akışı sağladığı görülmüştür. Çalışma, AKİS'in MSİH döngüsüne dâhil edilmesine yönelik yapılandırılmış bir metodoloji önererek, TSK'nın gelecek dönemdeki istihbarat yapılanması ve karar destek mekanizmaları için stratejik çıkarımlarda bulunulmasıyla tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's evolving security environment is significantly transforming the scope and methods of military intelligence activities. The rise of multidimensional threats such as hybrid threats, asymmetric conflicts, terrorism, cyber attacks, and information warfare has further increased decision-makers' need for accurate, rapid, and reliable intelligence. In this transformation process, Open Source Intelligence has gained an increasingly important position within military intelligence processes due to the widespread use of the internet, social media platforms, commercial satellite imagery, and publicly accessible data sources. Particularly because of its low cost, wide variety of data, and ability to provide real-time information flow, OSINT has become one of the essential components of modern intelligence activities. This study examines the impact and integration of Open Source Intelligence into the Intelligence Preparation of the Battlefield process within the context of military intelligence. The primary aim of the study is to determine in which phases of the IPB process, with what types of data, and through which methods OSINT can be used effectively. In this context, the contributions of OSINT to the phases of IPB, namely battlefield area evaluation, determination of battlefield effects, analysis of enemy situation, and integration of information, are evaluated. The research was conducted within the framework of qualitative research methodology, utilizing both literature review and case analysis methods. Within the scope of the literature review, academic studies, military doctrines, and various official sources related to open source intelligence, military intelligence, and IPB were examined. In the case analysis section, current case studies, particularly the Russia-Ukraine War, were analyzed in order to evaluate the practical use of OSINT in the field. These analyses demonstrated that when open-source data are processed through various analytical techniques, they significantly improve the accuracy and timeliness of the IPB process. for As a result of the research, it has been concluded that OSINT provides a strategic foundation the IPB process in military intelligence and offers commanders/intelligence officers a low-cost, low-risk, and high-speed flow of information. The study concludes by proposing a structured methodology for integrating OSINT into the IPB cycle and presenting strategic implications for the future intelligence structure and decision-support mechanisms of the Turkish Armed Forces.