Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler öğretim programında yer alan dürüstlük değerine ilişkin görüşleri
Views of social studies teachers on the value of honestyincluded in the social studies curriculum
- Tez No: 1021622
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler öğretim programında yer alan dürüstlük değerine ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu değerin öğretim sürecinde nasıl ele alındığını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, çalışma durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2025-2026 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ili Emirdağ ilçesinde görev yapan 10 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve elde edilen veriler betimsel analizin ön planda olduğu içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin dürüstlük değerini bireyin güvenilirlik, doğruluk ve adalet ilkeleriyle ilişkilendirdikleri görülmüştür. Katılımcılar, dürüstlük değerinin hem toplumsal yaşam hem de bireysel gelişim açısından önemli olduğunu; ancak bu değerin yalnızca okulda değil, aile ve çevre iş birliğiyle kazandırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler, dürüstlük değerinin kazandırılmasında örnek olma, yaşantısal öğrenme etkinlikleri düzenleme ve öğrenciyi merkeze alma yaklaşımlarının etkili olduğunu vurgulamışlardır. Bununla birlikte, teknolojik olumsuz etkiler, aile ilgisizliği, ders süresinin yetersizliği ve program yoğunluğu gibi etkenlerin dürüstlük değerinin öğretimini zorlaştırdığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, dürüstlük değerinin etkili bir şekilde kazandırılabilmesi için öğretmen-veli iş birliğinin güçlendirilmesi, uygulamalı etkinliklere daha fazla yer verilmesi ve değer eğitiminin okul öncesinden itibaren sistemli biçimde ele alınması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the views of social studies teachers regarding the value of honesty included in the social studies curriculum and to examine how this value is addressed in the teaching process. A qualitative research method was used in the study, and it was conducted using a case study design. The study group consisted of 10 social studies teachers working in the Emirdağ district of Afyonkarahisar province during the 2025-2026 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher, and the obtained data were analyzed using content analysis with a focus on descriptive analysis. The research results showed that teachers associate the value of honesty with the principles of trustworthiness, truthfulness and justice. Participants stated that the value of honesty is important for both social life and individual development; however, they emphasized that this value should be instilled not only at school but also through cooperation with the family and the community. Teachers emphasized that setting an example, organizing experiential learning activities and student-centered approaches are effective in instilling the value of honesty. However, it was noted that factors such as negative technological influences, parental neglect, insufficient lesson time and program intensity make the teaching of the value of honesty difficult. In conclusion, it was suggested that strengthening teacher-parent cooperation, incorporating more practical activities and systematically addressing values education from preschool onwards are necessary for effectively instilling the value of honesty.