Yetişkinlerde kişisel kültürel değerlerin duygusal yetkinlik üzerindeki yordayıcı rolü: kadın algısının aracı etkisinin incelenmesi
Predictive role of personal cultural values on emotional competence in adults: Examination of the mediating effect of perception of women
- Tez No: 1021627
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerde kişisel kültürel değerlerin duygusal yetkinlik üzerindeki yordayıcı rolünü incelemek, bu ilişkide kadın algısının aracı etkisini ortaya koymak ve kişisel kültürel değerler, duygusal yetkinlik ve kadın algısının sosyodemografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmanın örneklemini 517 yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel ve Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygusal Yetkinlik Ölçeği-2, Kişisel Kültürel Değerler Ölçeği ve Kadın Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların cinsiyet, kuşak, medeni durum, öğrenim durumu, ebeveynlerinin öğrenim durumu, ideolojik görüşleri gibi özelliklerinin kişisel kültürel değerler, duygusal yetkinlik ve kadın algısı üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Kişisel kültürel değerlerin toplam puanlarının erkek, X kuşağı, evli ve sağ görüşlü katılımcılarda daha yüksek olduğu, alt boyutlar düzeyinde erkeklerde erillik ve güç mesafesi eğilimleri öne çıkarken; kadınlarda belirsizlikten kaçınma ve uzun vadeli yönelimin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Duygusal yetkinlik düzeylerinin Y kuşağında daha yüksek, bekar katılımcıların duygusal yetkinlik düzeylerinin evli ve boşanmışlara göre daha düşük olduğu, çocuklukta aileden alınan duygusal farkındalık rehberliğinin duygusal yetkinliği olumlu etkilediği belirlenmiştir. Kadın, Z kuşağı, bekar, yüksek öğrenim düzeyine sahip, duygusal farkındalığın oluşmasında ailesinden rehberlik almış, sol ve apolitik ideolojik görüşü benimseyen katılımcıların kadına yönelik algılarının daha olumlu olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizi, kişisel kültürel değerleri ile kadın algısı arasında pozitif yönlü, zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Regresyon analizinde, kişisel kültürel değerlerin kadın algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunurken duygusal yetkinlik üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Kadın algısının duygusal yetkinlik üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı ve aracılık rolünün desteklenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of personal cultural values on emotional competence in adults, the mediating role of perception of women in this relationship, and group differences in these variables according to sociodemographic characteristics. The study was designed as a correlational survey model within a quantitative research framework and included 517 adult participants. Data were collected using the Personal and Sociodemographic Information Form, Emotional Competence Scale-2, Personal Cultural Values Scale, and Perception of Women Scale. Independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and linear regression analyses were conducted. The findings showed that gender, generation, marital status, education level, parents' education level, and ideological views produced significant differences in personal cultural values, emotional competence, and perception of women. Personal cultural values were higher among male, Generation X, married, and right-wing participants. At the sub-dimension level, masculinity and power distance were higher in men, whereas uncertainty avoidance and long-term orientation were higher in women. Emotional competence was higher in Generation Y and lower among single participants compared to married and divorced individuals. Childhood emotional awareness guidance from the family was positively associated with emotional competence. More positive perceptions of women were found among women, Generation Z, single participants, highly educated individuals, those receiving family emotional guidance, and those with left-wing or apolitical views. Correlation analysis indicated a weak positive and significant relationship between personal cultural values and perception of women. Regression results showed that personal cultural values significantly predicted perception of women but not emotional competence. Perception of women did not significantly predict emotional competence, and the mediating effect was not supported.