Obezitesi olan Türkler'in ve Araplar'ın tıbbi beslenme tedavisi ile vücut antropometrik ölçümlerindeki değişimin karşılaştırılması
Comparison of the medical nutri̇ti̇onal therapy and changes in body anthropometric measurements of turks and arabs with obesity
  1. Tez No: 626899
  2. Yazar: RABİA ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, özel bir polikliniğe zayıflama amaçlı gelen BKİ >30 puan üzerinde olan 20-64 yaş arası Ortadoğulu ve Türk kökenli yetişkinlerde, kişiye özel tıbbi beslenme tedavisi ile vücut kompozisyonlarındaki değişimin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ağırlık kaybına yansıması değerlendirilirken demografik ve sosyo kültürel özelliklerin bu değişime etkisi araştırılmıştır. Çalışma, 01 Ocak 2019-01 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul'un Beylikdüzü semtinde bulunan özel bir polikliniğe devam eden ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 23 Türk erkek, 52 Türk kadın, 53 Arap erkek, 39 Arap kadın, toplam 167 yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya diyet polikliniğine düzenli olarak gelen katılımcılar dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılanların kişisel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları anket formu ile sorgulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve Biyoelektrik Empedans Analizi (BİA) ile vücut kompozisyonları belirlenmiştir. Başlangıçtaki beslenme durumları, besin tüketim sıklığı formu ile belirlenmiştir. İlk görüşmeden sonra birer ay ara ile toplam üç ay görüşülmüş, ağırlık kayıpları ve antropometrik ölçümleri tekrarlanmıştır. Çalışmaya katılan Türk bireylerin yaş ortalaması 38,02±11,46 iken, Arapların yaş ortalaması 34,88±12,06 olarak belirlenmiştir. Türk Katılımcıların ilk ölçümlerinde vücut ağırlık ortalamaları 92,74±19,10, Arap katılımcıların ise 104,30±17.29 kg, Türk katılımcıların BKI ortalamaları 34,15±5,94 kg/m², Arap katılımcıların ise 52.89 ±5.82 kg/m², Türklerin vücut yağ yüzdesi ortalamaları yüzde 34.37±5,99, Arapların ise yüzde 42.89±6.55 bel/kalça oranı ortalamaları 0.82± 0.069 Arapların ise 0.99±0.008 olarak belirlenmiştir. Üçüncü ay sonundaki antropometrik ölçümlerdeki farkların kaynağının belirlenmesi için Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the changes in body composition with individual medical nutrition therapy in 20-64 year - old adults with BMI> 30 points. The effect of demographic and socio-cultural characteristics on this change was investigated while evaluating the effect of healthy lifestyle behaviors on weight loss. The study was carried out with a total of 167 adult Arab and Turkish participants from 01 January 2019 - 01 April 2019, who were attending a special clinic in Beylikdüzü, İstanbul and agreed to participate voluntarily. Participants, who regularly came to the diet clinic, included in the study. The personal characteristics and dietary habits of the participants were questioned with the survey, anthropometric measurements were taken and the body composition was determined by Bioelectrical Impedance Analysis (BIA). Initial nutritional status was determined by the frequency of food consumption. After the first interview, a total of three months interviewed with each month, and weight losses and anthropometric measurements were repeated. The mean age of the Turkish individuals was 38,02±11,46 and the mean age of the Arabs was 34,88±12,06. In the first measurements of the Turkish participants, the mean body weight was 92.74±19.10, while the Arab participants were 104.30±17.29 kg. The average of the Turkish participants was 34.15 ± 5.94 kg / m² and the Arab participants were 52.89 ± 5.82 kg / m². The mean body fat percentage of the Turks was 34.37 ± 5.99 percent and the mean ratio of the Arabs 42.89 ± 6.55 percent waist / hip ratio was 0.82 ± 0.069 Arabs 0.99 ± 0.008. Mann-Whitney-U test was used to determine the source of the differences in anthropometric measurements at the end of the third month.