Trabzon'un 1967/153 numaralı H. 1257-1260 tarihli şer'iyye sicil defteri
The Legal registration file of Trabzon, dated H. 1257-1260 and with number 1967/153
  1. Tez No: 102166
  2. Yazar: YAHYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAEDDİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devletinde bütün hukuki kayıtlan ihtiva eden belgelerdir. Aynı zamanda Şer'iyye Sicilleri Osmanlı Devletim sosyal, ekonomik ve siyasi hayatına dair bilgileri içermesinden dolayı, Osmanlı tarihinin ana kaynakları arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Trabzon Vilayetini ilgilendiren 1967/153 Nolu defterin transkribsiyomınu ve değerlendirmesini yapmaya çalıştık. Defterimiz H.1257-1260(M. 1841-1844) tarihleri arasını kapsamaktadır. İncelediğimiz defterde geçen belgelerde konuları itibariyle mali, askeri, hukuki, sosyal durumlar ile din değiştirme olayları yer almaktadır. Bu belgeler doğrultusunda Trabzon Vilayetinin durumu araştırmamızda ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Court judgements are the documents which include all the juridical registrations of the Ottoman Empire.Moreover,The court judgement documents take very important place in the main resources of Ottoman History due that they consist of the information about the social,Political nad Economical life of Ottoman Empire. In this study,it was trancribed and considered the 1967/153 notebook.The notebook contents the date H 1257-1260(AD 1841-1844).In this notebook5which has been researched5thge documents consist of economical,Juridical and social conditions according to items which are in the documents. The condition of Trabzon State(City) has been researched according to these documents in this study.