Niğde ili profesyonel ve amatör futbolcuların kuvvet parametrelerinin ölçülüp kıyaslanması
Measurement and compozision of strength parameters of amateur and professional soccer players in Niğde
  1. Tez No: 102167
  2. Yazar: TEVFİK EMRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı Türkiye profesyonel 3. Milli Lig III. Grupta mücadele eden Niğde Spor futbol kulübü futbolcuları ile Niğde ili I. Amatör Küme B Grubunda mücadele eden Bor Şeker Spor kulübü futbolcularının kuvvet parametrelerinin ölçülüp karşılaştınlmasıydı. Araştırma yaşlan 24.05 ± 3.18 yıl olan 18 profesyonel ve 25.16 ± 5.00 yıl olan 18 amatör olmak üzere toplam 36 futbolcu üzerinde yapılmıştır. Deneklerin yaş, spor yaşı, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, anaerobik güç, dikey sıçrama, pençe kuvveti, relatif pençe kuvveti, bacak kuvveti, relatif bacak kuvveti, sırt kuvveti ve relatif sırt kuvveti, parametreleri ölçülmüştür. Yapılan bu ölçümler sonunda profesyonel futbolcuların ortalama yaşlan 24.05 ± 3.18 yıl, spor yaşı 10.94 ± 3.28 yıl, boy uzunluğu 180.27 ± 7.21 cm, vücut ağırhklan 73.91 ± 6.06 kg, vücut yağ oranı 19.96 ± 5.62%, anaerobik güç 119.18 ± 12.63 kgm/sn, dikey sıçrama mesafesi 53.05 ± 5.04 cm, pençe kuvveti 47.54 ± 5.04 kg, relatif pençe kuvveti 0.64 ± 0.35 kg, bacak kuvveti 168.50 ± 34.20 kg, relatif bacak kuvveti 2.27 ± 0.41 kg, sırt kuvveti 147.19 ± 24.81 kg, relatif sırt kuvveti ise, 1.98 ± 0.26 kg bulunmuştur. Amatör futbolcularda yapılan ölçümlerde futbolculann ortalama yaşlan 25.16 ± 5.00 yıl, spor yaşı 10.44 ± 3.55 yıl, boy uzunluğu 177.22 ± 7.13 cm, vücut ağırhklan 76.38 ± 9.01 kg, vücut yağ oranı 21.64 ± 6.62 %, anaerobik güç 120.93 ± 15.88 kgm/sn, dikey sıçrama mesafesi 51.16 ± 4.61 cm, pençe kuvveti 44.82 ± 6.52 kg, relatif pençe kuvveti 0.008 ± 0.54 kg, bacak kuvveti 168 ± 29.22 kg, relatif bacak kuvveti 2.21 ± 0.41 kg, sırt kuvveti 136.94 ± 21.23 kg, relatif sırt kuvveti 1.80 ± 0.32 kg olarak hesaplanmıştır.Yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasında her iki grubun relatif sırt kuvveti parametresinde anlamlı bir fark elde edilmiştir ( P0.05). Sonuç olarak; ölçülen ilgili parametreler açısından profesyonel ve amatör futbolcular arasında istatistiki açıdan bir anlam bulunamaması, farklı liglerde mücadele etmelerine karşın kuvvet parametreleri açısından birbirine yakın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, 18 professional soccer players and 18 amateur soccer players served as subject. Weight, height, hand grip strength, relative hand grip strength, leg strength, relative leg strength, back strength, relative back strength, anaerobik power and percent body fat were tested and measured. The mean age of professional soccer players was 24.05 ± 3.18 years, the mean body weight was 73.91 ± 6.06 kg, the mean body height was 180.27 ± 7.21 cm, percent body fat was 19.96 ± 5.62, anaerobik power was 119.18 ± 12.63 kgm/sn, hand grip strength, was 47.54 ± 5.04, relative hand grip strength was 0.64 ± 0.35 kg, leg strength was 168.5 ± 34.2 kg, relative leg strength was 2.27 ± 0.41 kg, back strenght was 147.19 ± 24.81 relative back strenght was 1.98 ± 0.26 kg. The mean age of amateur soccer players was 25. 16 ± 5.00 years the mean body weight was 76.38 ± 9.01 kg, the mean body height was 177.22 ± 7.13 cm, percent body fat was 21.64 ± 6.62 kgm/sn, anaerobik power was 120.93 ± 15.88 kgm/ sn, hand grip strength was 44.82 ± 6.52 kg, relation hand grip strength was 0.008 ±0.51 kg, leg strenght was 168 ± 29.22 kg, relative leg strength was 2.21 ± 0.41 kg, back strength was 136.94 ± 21.23 kg, relative back strength was 1.80 ± 0.32 kg. At the end of the study there were no significant differences between professional and amateur soccer players except relative back strength at the 0.05 confidence level.