Anadolu sahası Türk halk hikayelerinde kadın
Woman in the Turkish folktales in Anatolian region
- Tez No: 102168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET“Anadolu Sahası Türk Halk Hikâyelerinde Kadın”adlı bu çalışma, halk hikayelerinde yer alan kadın kahramanların özelliklerini içermektedir. Çalışmada kadınların doğumları, ad almaları ve adları, fiziki Özellikleri, karakter özellikleri, kıyafetleri, süsleri, eğitimleri, fiziki ve sosyal çevreleri, sosyal hayattaki fonksiyonları, evlilikleri ile sosyal hayattaki diğer fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Manas Destanı ile Dede Korkut Hikâyeleri'nde yer alan kadın kahramanlar hakkında da bilgi verilmiştir. Her bölüm hakkında öncelikle genel bir bilgi verilmiş olup bölümler, alt başlıklara ayrılarak işlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda halk hikâyelerinde kadın anlayışının günümüzdeki kadın anlayışına yaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study of“Woman in the Turkish Folktales in Anatolian Region”consists special features, education, roles in social life and marriages of heroines in folk tales. Also it includes education of them and their roles in social life and marriages. In this study we investigated births of women, taking their names physical and characteristic features of them. Also this study includes their cloth, their jewellery other functions in life. Also in this study women in Turkish myths and in Dede Korkut Tales are investigated. In this study, we firstly give a general knowledge and then parts are investigated. At the end of this study it is determined that women comprehension in folk tales are closed to today's women comprehension.