Güreş antrenörlerinin algılanan liderlik özellikleri ile gerçekte var olan liderlik özelliklerinin incelenmesi: Adana ili örneği
Investigation of perceived leadership characteristics of wrestling coaches and leadership characteristics that actually exist: The case of Adana province
  1. Tez No: 847385
  2. Yazar: EVA TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜMRAN AKDAĞCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, uzmanlık alanlarının vazgeçilmez bir parçası olan liderlik kavramı her toplumda ve meslek grubunda karşımıza çıkmaktadır. Antrenörler de sporcuları için bir liderin sorumluluk alanına giren birçok görev ve yetkiye sahip olabilmektedirler. Bu yükümlülükte önemli olan soru, antrenörlerin bu davranışlarının sporcular gözünden nasıl algılandığını analiz etmektir. Bu araştırmada, Adana ilinde görev yapan güreş antrenörlerinin algılanan liderlik özellikleri ile gerçekte var olan liderlik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu ve Challedurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Unutmaz ve Gençer (2014) tarafından yapılan Sporda Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplam 40 maddeden oluşan ölçekte Eğitim ve Bilgilendirme, Otokratik Davranış, Demokratik Davranış, Sosyal Destekleyici ve Pozitif Dönütçü olmak üzere 5 alt boyut bulunmaktadır. Antrenörlerin gerçek liderlik davranışları ile sporcular tarafından algılanan liderlik davranışları arasındaki ilişki bu 5 alt boyuta göre değerlendirilmiş ve aralarındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca sporcuların liderlik algılarının yaşa, eğitim durumuna ve profesyonel sporculuk yılına göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada veriler toplandıktan sonra SPSS 29.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ortalama ve standart sapma değerlerinin hesaplanması amacıyla tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Varyansların homojenliğini test etmek için Levene Testi kullanılmıştır. Homojen dağılım göstermeyen varyanslar için Welch testi uygulanmıştır. Homojen dağılan ve anlamlı bulunan varyanslarda farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için ise Post-Hoc testlerinden LSD Tukey testi ile veriler analiz edilmiştir. Fark, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılarak test edilmiştir. İlişkileri test etmek için veri setleri üzerinde Pearson korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of leadership, which is an indispensable part of every field of expertise, comes across in every society and in every professional group. Coaches can also have many tasks and powers that fall within the responsibility of a leader for the determined goals. The important question in this obligation is to analyze how these behaviors are perceived by the coaches through the eyes of the athletes in the following position. In this research, it is aimed to examine the perceived leadership characteristics of wrestling coaches working in Adana province and the leadership characteristics that actually exist. For this purpose, the personal information form and the Sports Leadership Scale, developed by Challedurai and Saleh (1980) and adapted in Turkish by Unutmaz ve Gençer (2014), were used to determine the demographic information of the participants and were applied to athletes and coaches. There are five sub-dimensions in the scale consisting of a total of forty items: Education and Information, Autocratic Behavior, Democratic Behavior, Social Supportive and Positive Interpreters. The relationship between the actual leadership behaviors of the coaches and the leadership behaviors perceived by the athletes was evaluated according to these five sub-dimensions and the relationship between them was tried to be determined. In addition, it was examined whether the leadership perceptions of athletes differ according to age, educational status and professional sports year.