İdari işlemlerin geri alınması
Withdrawal of administrative acts
  1. Tez No: 1021676
  2. Yazar: ABDULBARİ ONAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OKŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalıĢmasının konusunu, idarenin tesis ettiği iĢlemleri geçmiĢe etkili biçimde hukuk aleminden tamamen kaldırmasına imkân tanıyan“idari iĢlemlerin geri alınması”oluĢturmaktadır. Ġdarenin hukuka uygunluk yükümlülüğü ile bireylerin hukuki güvenlik ve hukuki istikrar ilkesi arasında hassas bir denge kurmayı gerektiren geri alma yetkisi, idare hukukunun en tartıĢmalı alanlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda çalıĢmada, geri alma kurumunun kavramsal çerçevesi, hukuki niteliği ve diğer benzer kurumlarla (kaldırma, değiĢtirme, iptal) olan ayrımları sistematik biçimde ele alınmıĢtır. Tezin temel amacı, idari iĢlemlerin geri alınmasının hangi koĢullar altında mümkün olduğunu, bu yetkinin sınırlarını ve yargısal denetim ölçütlerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, hukuka aykırı iĢlemlerin geri alınmasında idarenin yetkisinin kapsamı ile hukuka uygun iĢlemlerin geri alınmasının istisnai niteliği incelenmiĢtir. Özellikle kazanılmıĢ hakların korunması, hukuki güvenlik ve belirlilik ilkeleri bağlamında geri alma yetkisinin sınırları tartıĢılmıĢtır. Ayrıca geri alma iĢlemlerinin geçmiĢe etkili sonuç doğurması nedeniyle ortaya çıkan uyuĢmazlıklar, doktrindeki görüĢler ve DanıĢtay içtihatları ıĢığında değerlendirilmiĢtir. ÇalıĢmada yöntem olarak doktrinel analiz ve yargı kararlarının incelenmesi benimsenerek baĢta DanıĢtay kararları olmak üzere yargı içtihatları üzerinden uygulamadaki eğilimler örneklerle ortaya konulmuĢtur. Sonuç olarak bu tez çalıĢmasında, idarenin geri alma yetkisinin sınırsız bir düzeltme aracı olmadığı, aksine hukuki güvenlik, kazanılmıĢ haklar ve idari istikrar ilkeleri çerçevesinde sıkı koĢullara bağlı olduğu ortaya konulmuĢtur. Ayrıca geri alma iĢleminin idari ve yargısal denetimi örnek yargı kararları ıĢında değerlendirilerek uygulamaya yönelik yaklaĢımlar ortaya konulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of the withdrawal of administrative acts, which enables the administration to retroactively remove its acts from the legal order with ex tunc effect. The power of withdrawal, which necessitates a delicate balance between the administration‟s obligation to act in compliance with the law and the principles of legal certainty and stability for individuals, stands out as one of the most controversial areas of administrative law. In this context, the study systematically addresses the conceptual framework and legal nature of withdrawal, as well as its distinctions from related institutions such as revocation, amendment, and annulment. The primary aim of this thesis is to determine the conditions under which administrative acts may be withdrawn, to define the limits of this authority, and to identify the criteria for judicial review. Accordingly, the scope of the administration‟s power in withdrawing unlawful acts and the exceptional nature of withdrawing lawful acts are analyzed. Particular emphasis is placed on the protection of vested rights and the limitations imposed by the principles of legal certainty and predictability. Furthermore, disputes arising from the retroactive effects of withdrawal are evaluated in light of doctrinal opinions and the case law of the Council of State. Methodologically, the study adopts a doctrinal analysis supported by an examination of judicial decisions, primarily focusing on the jurisprudence of the Council of State to illustrate prevailing tendencies in practice. In conclusion, the thesis demonstrates that the administration‟s power of withdrawal does not constitute an unlimited corrective mechanism; rather, it is subject to strict conditions shaped by the principles of legal certainty, vested rights, and administrative stability. Additionally, the administrative and judicial review of withdrawal acts is assessed through illustrative case law, offering practical insights into their application.