İdari işlemin kaldırılması ve geri alınması
Revocation and withdrawal of administrative act
  1. Tez No: 491486
  2. Yazar: HAKAN YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP LEVENT KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İdari makamlar,“idari işlemler”yoluyla irade açıklaması yapmaktadır. İdari işlemin, idari makamlar tarafından sona erdirilmesi yine idari işlemler yoluyla olmaktadır. Bu yetki,“İdari İşlemin kaldırılması”ve“İdari İşlemin Geri Alınması”şeklinde kullanılacaktır. Türk Kamu Yönetiminde, bu yetki kullanımında hatalar olmaktadır. Bu temel bilgiden yola çıkarak, bu çalışmada, öncelikle.“İdari İşlemin kaldırılması”ve“İdari İşlemin Geri Alınması”kavramlarından bahsedilmiştir. Daha sonra Türk Kamu Yönetiminde bu yetkinin kullanımında yönelik uygulamalar açısından incelenmiştir. Ayrıca idari işlemin geri alınması ve kaldırılmasının yargı kararlarına konu olan içeriği ve hukuki durumuna değinilmiştir. Türk Kamu Yönetimi'nde idari işlemin idarece sona erdirilmesinin çeşitli uygulamalarına yer verilmiştir. Son olarak, Türk Kamu Yönetiminde idari işlemlerin idare tarafından sona erdirilmesinin etki ve sonuçları ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative authorities are making a will disclosure through“administrative procedures”. The termination of the administrative proceeding by the administrative authorities is also through administrative procedures. This authorization will be used in the form of“Removal of Administrative Procedure”and“Reinstatement of Administrative Procedure”. In Turkish Public Administration, there are mistakes in using this authority. Starting from this basic knowledge, in this study, firstly, the concepts of“Removal of Administrative Process”and“Reinstatement of Administrative Process”are mentioned. Then it was examined in terms of applications for the use of this authority in Turkish Public Administration. It also mentions the content and legal status of the withdrawal and removal of administrative proceedings, which are subject to judicial decisions. In Turkish Public Administration, various implementations of the end of the administrative process by the administration have been included. Finally, the impact and consequences of the administrative ending of administrative procedures in the Turkish Public Administration are addressed separately.