İnsan hakları kapsamında vatansızlık sorunu ve kanun önünde eşitlik
The issue of statelessness in the context of human rights and equality before the law
- Tez No: 1021677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Vatansızlık, kişinin doğum anında veya sonradan var olan vatandaşlığını kaybetmesi sonucunda, herhangi bir devletle arasında hukuki bağ olmaması halidir. Bu hal, kişilerin temel hak ve özgürlüklerden tam olarak yararlanamamasına yol açan güncel bir insan hakları sorunudur. Bu çalışma, vatansızlık sorununun ulusal ve uluslararası hukuk sahasındaki yerini, vatansızlık statüsünü, vatansız kişilerin uygulamada hak ve özgürlüklere erişimde karşılaştığı fiili ve hukuki engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ulusal ve uluslararası hukuk metinleri karşılaştırmalı olarak ele alınmış, uygulamadaki eksiklikler değerlendirilmiş ve konuya ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, vatansız kişilerin hak ve özgürlüklere erişimde fiili ve hukuki engellerle karşılaştığını, bu engellerin kanun önünde eşitlik hakkının etkin biçimde uygulanabilmesi açısından ortadan kaldırılmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Yaşadığı devletin korumasından yararlanamayan vatansız kişilerin karşılaştığı hak ihlallerinin önlenebilmesi, uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi ve etkin koruma mekanizmalarının geliştirilmesi ile mümkündür. Bu çalışma ile hukuki ve fiili boyutlarıyla uluslararası hukuk sorunu olan vatansızlığa dikkat çekilerek bu alandaki düzenlemelerin güçlendirilmesine ve uygulanabilirliğinin artırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Statelessness is the situation in which an individual has no legal bond with any state as a result of lacking nationality at birth or subsequently losing an existing nationality. This situation constitutes a contemporary human rights problem that leads to individuals being unable to fully enjoy fundamental rights and freedoms. This study aims to examine the place of the problem of statelessness within national and international law, the status of stateless persons, and the factual and legal obstacles encountered by stateless persons in accessing rights and freedoms in practice. In this research, national and international legal texts are examined comparatively, shortcomings in practice are evaluated, and solutions to the relevant issues are presented. The findings obtained as a result of the study demonstrate that stateless persons encounter factual and legal obstacles in accessing rights and freedoms, and that the removal of these obstacles is essential for the effective implementation of the right to equality before the law. The prevention of human rights violations faced by stateless persons who are unable to benefit from the protection of the state in which they reside is possible through the strengthening of international cooperation and the development of effective protection mechanisms. Through this study, attention is drawn to statelessness as an international law problem with both legal and practical dimensions, and it is aimed to contribute to the strengthening of regulations in this field and to increasing their applicability.