İdari işlemin geri alınması
Revoke of administrative acts
  1. Tez No: 257749
  2. Yazar: FATMA EBRU GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmanın konusu idari işlemin geri alınmasıdır. İdari işlemin geri alınması, hukuka aykırı bir işlemin yine idare tarafından gerçekleştirilen bir diğer idari işlem ile geçmişe etkili olarak hükümsüz kılınması anlamını taşımaktadır. Bu sebeple de idari işlemin geri alınması, `idari işlemlerin geriye yürümeyeceği ilkesi'nin bir istisnasını oluşturur.İdari işlemin geri alınması ancak hukuka aykırı idari işlemleri tüm sonuçları ile beraber ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Ayrıca idari işlemin geri alınması yalnızca belirli bir süre ile sınırlı olarak kabul edilebilecektir. Bu süre sınırı da iptal davası açma süresi olarak kabul edilmelidir. Bazı istisnai hallerde idari işlemlerin her zaman geri alınabileceği de kabul edilmektedir.Süresi içinde geri alınmayan hukuka aykırı işlemden ilgililer kazanılmış durum elde edecektir. Hukuka aykırı işlem kazanılmış hak doğurduktan sonra geri alınamayacaktır. Çalışmamızda kazanılmış hakkın kabul edilebilmesi için varlığı gerekli olan şartları ve kazanılmış haktan farklarını inceledik.Çalışmamızın ilk bölümünde geri alma işlemi de bir idari işlem olduğu için genel olarak idari işlemi ve idari işlemin yapılış usulünü inceledik. İkinci bölümde geri alma işlemini ve şartlarını aynı zamanda da geri alınamayacak idari işlemleri inceledik. Son bölümde ise geri alma işleminin doğuracağı sonuçları, geri alma işleminin hukuka uygun ve hukuka aykırı olması halleri için ayrı ayrı ile alınmıştır. Son olarak da geri alma işleminin uygulanmasını bireysel ve düzenleyici işlemler için ayrı ayrı incelenmiştir. Bu açıklamalar yargı kararları ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is revoke of administrative acts. Revoke of an administrative act means rendering an illegal act void retrospectively by virtue of another administrative procedure conducted by the administration. For this reason, revoke of an administrative act consists an exception of the `principle of no retroaction of administrative acts.Revoke of a administrative act may be used solely to eliminate illegal administrative acts with all their consequences. Moreover, revoke of an administrative act may be considered as limited to only a certain period of time. This limited period should be considered as the period for filing an annulment action. In several exceptional cases, it is considered that administrative acts may be revoked at all times.The involved parties shall gain vested status from any illegal act which is not revoked in due time. Any illegal act may not be revoked after it causes vested rights to arise. In our study, the conditions that must exist for admissibility of a vested right, and their differences from vested rights were reviewed.In the first part of our study, the administrative act in general and the conduct procedure of an administrative act were reviewed since the act of revoke is an administrative act as well. In the second part, the revoke act and its conditions, and also the acts which cannot be revoked were reviewed. In the last part, the consequences that a revoke act would give rise to were examined separately for the cases of being legal and illegal. Finally, the implementation of revoke was reviewed separately for personal and regulatory acts. Those clarifications were enriched with judicial decisions.