Yalın yaklaşım ile bir hastanede süreç iyileştirme ve değer akış haritalama ile uygulaması
Process improvement in a hospital using the lean approach and its application with value stream mapping
  1. Tez No: 1021679
  2. Yazar: İREM YELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık hizmetlerinde artan hasta yoğunluğu, sınırlı kaynaklar ve yükselen kalite beklentileri, hizmet süreçlerinin daha etkin ve verimli biçimde yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle acil servisler, yüksek talep, zaman baskısı ve karmaşık süreç yapıları nedeniyle süreç iyileştirme çalışmalarının öncelikli olduğu birimler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda yalın yaklaşım, hasta açısından değer yaratmayı esas alan ve değer oluşturmayan faaliyetlerin ortadan kaldırılmasını hedefleyen önemli bir yönetim felsefesi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, bir hastane acil servisinde yalın yaklaşım ve değer akış haritalama yöntemi kullanılarak hizmet süreçlerinin uçtan uca analiz edilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Hasta kayıt aşamasından taburcu olma sürecine kadar uzanan hizmet akışı bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmış ve mevcut durum değer akış haritası oluşturulmuştur. Mevcut durum analizinde; bekleme, kuyruk, gereksiz işlem, hareket, taşıma, hata ve çalışan potansiyelinin yeterince kullanılmaması gibi değer oluşturmayan faaliyetlerin süreç performansı üzerinde belirgin bir yük oluşturduğu tespit edilmiştir. Belirlenen israf türlerine yönelik olarak 5S, Kaizen, standart iş ve görsel yönetim gibi yalın araçlara dayalı iyileştirme önerileri geliştirilmiş ve bu öneriler doğrultusunda gelecek durum değer akış haritası tasarlanmıştır. Mevcut durum ve gelecek durum haritalarının karşılaştırılması sonucunda, toplam hizmet süresinin 141 dakikadan 122 dakikaya düştüğü, bu azalmanın yaklaşık %13,5 oranında bir iyileşmeye karşılık geldiği ve süreç akışının daha dengeli, sade ve hasta odaklı bir yapıya kavuştuğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, yalın yaklaşım ve değer akış haritalama yönteminin acil servis gibi yoğun ve karmaşık hizmet sistemlerinde süreç iyileştirme çalışmalarında uygulanabilir ve etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing patient volume, limited resources, and rising quality expectations in healthcare services necessitate more effective and efficient management of service processes. Emergency departments, in particular, are among the most critical units requiring process improvement due to high demand, time pressure, and complex operational structures. In this context, the lean approach emerges as a management philosophy that focuses on creating value for the patient while eliminating non value-added activities. This study aims to analyze and improve service processes in a hospital emergency department by applying lean principles and the value stream mapping method. The service process, from patient registration to discharge, was examined holistically, and a current state value stream map was developed. The analysis revealed that non-value-added activities such as waiting, queuing, unnecessary processing, movement, transportation, errors, and underutilization of employee potential impose a significant burden on overall process performance. Based on the identified waste types, improvement proposals were developed using lean tools such as 5S, Kaizen, standard work, and visual management, and a future state value stream map was designed accordingly. As a result of the comparison between the current-state and future-state value stream maps, the total service time was reduced from 141 minutes to 122 minutes, corresponding to an improvement of approximately 13.5%, and the process flow became more balanced, streamlined, and patient-oriented. The findings demonstrate that lean practices and value stream mapping constitute an effective and systematic approach for process improvement in complex and high-intensity healthcare environments such as emergency departments.