Dijitalleşmenin hemşirelik uygulamalarına harcanan zamana ve hasta güvenliğine etkisinin yalın hastane yaklaşımıyla incelenmesi
Investigation of the effect of digitalization on time spent in nursing practce and patient safety with lean hospi̇tal approach
  1. Tez No: 560253
  2. Yazar: LÜTFİYE NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, dijitalleşen uygulamalarla beraber hemşire iş yükü dağılımında, zaman, hareket, maliyet ve hata gibi israflardan arındırılan uygulamaların, hastaya ayrılan zamana, hasta ve çalışan güvenliğine etkisini yalın yaklaşım ile incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Tanımlayıcı tipte gözlemsel bir araştırmadır. Araştırmanın verileri yalın yöntemler olan Gemba Yürüyüşü, Değer Akış Haritalama, Yedi İsraf Tablosu ve araştırmacı tarafından hazırlanan Faaliyet Çizelgesi ve Sosyodemografik Veri Formu ile toplanmıştır. Çalışmaya Bolu'da bir devlet hastanesinin iki farklı dahili branşlar kliniklerinde çalışan 15 hemşire katılmıştır. Dahili kliniklerden biri hemşire iş süreçlerinde dijital uygulamaları kullanırken, diğerinde dijital uygulamalar sınırlı bir şekilde kullanmaktadır. Verilerin analizinde, değer akış haritalama yöntemi kullanılmıştır. Mevcut durumda sistem ölçütleri, kısmi dijital klinikte toplam akış süresi 24 saat, değer katan süre 17.5 saat, değer katmayan süre 6.5 saattir. Dijital klinikte ise toplam akış süresi 24 saat, değer katan süre 19.6 saat, değer katmayan süre 4.4 saattir. Her iki klinik için belirlenen gereksiz üretim, stok, bekleme, işlem, hareket, taşıma ve hata israf odakları yedi israf tablosuna yerleştirilmiştir. Yalın teknikler olan heijunka, kaikau, 5S, kanban, jidoka, andon ve poka yoke yöntemleriyle iyileştirme önerileri yapılarak gelecek durumda sistem ölçütleri toplam akış süresi 8 saat, değer katan süre 7.5 saat, değer katmayan süre 0.5 saat olarak öngörülmüştür. Sonuç olarak, dijital uygulamaların, hemşire iş akışlarını iyileştireceği, doğrudan hasta bakımına ayrılan sürenin artacağı, dokümantasyona harcanan sürenin azalacağı, hasta, çalışan güvenliğinin ve memnuniyetinin artacağı, böylece israfın değere dönüşeceği görülmüş ve hemşire iş akışlarına süreçlerin analizi ve iyileştirme çalışmalarında yalın felsefenin kullanılmasının faydalı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of nursing practices, which are free of wastes such as time, movement, cost and error with digitalized workflows, on patient time, patient and employee safety with a lean approach. The study is an observational study of descriptive type. In this study, Gemba Walk, Value Stream Mapping and Seven Wastes Table which are lean techniques for analysis were used. In addition, the Work Analysis Chart and Sociodemographic Data Form prepared by the researcher was used. The study included 15 nurses working in two different internal medicine clinics of a state hospital in Bolu. One of the internal medicine clinics uses digital applications in nursing work processes, while the other uses digital applications in a limited way. In the data analysis, value stream mapping method was used. For the current situation, the system criteria were measured as L/T 24 hours, value adding time 17.5 hours and time that does not add value is 6.5 hours in the partial digital clinick. For the current situation, the system criteria were measured as L/T 24 hours, value adding time 19.6 hours and time that does not add value is 4.4 hours in the digital clinick. Redundant production, stock, waiting, processing, movement, transport and defects foci determined for both clinics are placed in seven waste tables. Heijunka, kaikau, 5S, kanban, jidoka, andon and poka yoke which are lean methods have been proposed to improve. System criteria for future status L/T 8 hours, value adding time 7.5 hours and time that does not add value was estimated as 0.5 hour. As a result, it has been seen that digital applications will improve nurse workflows, increase the time allocated to direct patient care, decrease in the time spent on documentation, increase in patient, employee safety and satisfaction, thus wasting becomes value. It was concluded that the use of lean philosophy in the analysis and improvement of processes in nurse workflows would be beneficial.