Safe movement of autonomous agents via reinforcement learning methods
Takviyeli öğrenme yöntemleri ile otonom ajanların güvenli hareketi
  1. Tez No: 1021690
  2. Yazar: HATİCE ARSLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA YAVUZ, PROF. DR. ÇETİN KAYA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Geleneksel navigasyon yöntemleri, bilinen ve statik ortamlarda başarılı sonuçlar vermelerine rağmen, dinamik ve öngörülemeyen engellerin bulunduğu gerçek dünya senaryolarında önemli performans sınırlamaları göstermektedir. Bu tez çalışmasında, statik ve dinamik engeller içeren labirent ortamlarında ajanın düşük çarpışma riskiyle hedefe ulaşmasını amaçlayan hibrit bir navigasyon algoritması olan A* Rehberliğinde Çift Derin Q-Ağı (DDQNA) sunulmaktadır. Önerilen DDQNA yapısı, A* algoritmasının sağladığı rehberliği, ϵ-açgözlü politika çerçevesinde Çift Derin Q-Ağı (DDQN) öğrenme mekanizmasıyla birleştirmektedir. Ayrıca, eğitim sürecinde A*'ın sunduğu yönsel bilgiden daha etkili biçimde yararlanabilmek amacıyla yeniden tasarlanmış bir ödül fonksiyonu ve geliştirilmiş bir eylem seçme mekanizması önerilmektedir. DDQNA'nın etkinliği, zorluk düzeyi kademeli olarak artırılan 11 farklı ortamda, özgün bir Pygame simülasyon altyapısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, önerilen DDQNA mimarisinin standart DDQN ve güncel takviyeli öğrenme yöntemlerine kıyasla daha yüksek hedefe ulaşma oranı, daha düşük ziyaret edilen hücre sayısı, daha kısa hesaplama süresi ve daha yüksek kümülatif ödül sağladığını göstermektedir. Bu bulgular, DDQNA'nın statik ve dinamik engeller içeren karmaşık ortamlarda hem etkili bir navigasyon yeteneği hem de yüksek hesaplama verimliliği sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional navigation methods work well in known, static environments but degrade in real-world settings with dynamic and unpredictable obstacles. This thesis presents Double Deep Q-Network with A* guidance (DDQNA), a hybrid navigation algorithm that enables an agent to traverse mazes containing static and dynamic obstacles while maintaining a low probability of collision. DDQNA combines A* guidance with Double Deep Q-Network (DDQN) learning using an ϵ-greedy policy, and it introduces a redesigned reward function and an improved action-selection mechanism to better exploit A*'s directional cues during training. We evaluate DDQNA in a custom Pygame simulation across 11 environments of increasing difficulty. Experimental results show that DDQNA consistently outperforms standard DDQN and other state-of-the-art reinforcement learning baselines, achieving higher goal-reaching rates, fewer visited cells, shorter computation times, and higher cumulative rewards. These results indicate that DDQNA provides both effective navigation and computational efficiency in complex environments with static and dynamic obstacles.