Lojistik hizmet kalitesinin ihracat performansı üzerindeki rolü: Konya örneği
The role of logistics service quality on export performance: The case of Konya
- Tez No: 1021689
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, lojistik hizmet kalitesinin ihracat performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Küreselleşme ile birlikte artan uluslararası rekabet ortamında işletmelerin yalnızca üretim ve fiyat avantajı ile değil, aynı zamanda sundukları lojistik hizmetlerin kalitesi ile de rekabet ettikleri görülmektedir. Bu doğrultuda lojistik hizmet kalitesi, işletmelerin uluslararası pazarlardaki başarısını belirleyen önemli bir faktör olarak ele alınmıştır. Araştırma, Konya ilinde faaliyet gösteren ve ihracat yapan işletmelerde görev alan yöneticiler ve ilgili personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler anket yöntemi ile toplanmış ve toplam 266 geçerli anket analizlere dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, faktör analizi, korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları, ölçeklerin yüksek düzeyde güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları, lojistik hizmet kalitesi ile ihracat performansı arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle zamanlama kalitesi, kurumsal imaj ve sosyal sorumluluk boyutlarının ihracat performansının stratejik boyutu ve performanstan memnuniyet üzerinde güçlü ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca personel temas/iletişim kalitesinin finansal ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık bilgi kalitesi, sipariş işleme ve fiziksel dağıtım boyutlarının bazı modellerde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, lojistik hizmet kalitesinin ihracat performansı üzerinde önemli ve belirleyici bir role sahip olduğunu ortaya koymakta ve özellikle zamanlama, kurumsal imaj ve sosyal sorumluluk boyutlarının işletmeler açısından stratejik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda işletmelerin uluslararası pazarlarda rekabet avantajı elde edebilmeleri için lojistik süreçlerini yalnızca operasyonel değil, aynı zamanda stratejik bir bakış açısıyla yönetmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of logistics service quality on export performance. With the increasing intensity of international competition driven by globalization, it is observed that firms compete not only through production capabilities and pricing advantages but also through the quality of the logistics services they provide. In this context, logistics service quality has been considered a critical factor influencing firms' success in international markets. The research was conducted on managers and relevant personnel working in exporting firms operating in the province of Konya. Data were collected through a survey method, and a total of 266 valid questionnaires were included in the analysis. The obtained data were analyzed using the SPSS software package. Reliability and validity analyses, factor analysis, correlation analysis, independent samples t-test, ANOVA, and multiple regression analyses were performed. The results of the analyses indicated that the scales used in the study were highly reliable and valid. The findings of the study revealed that there are significant relationships between logistics service quality and export performance. In particular, it was determined that the dimensions of timeliness, corporate image, and social responsibility have strong and significant effects on the strategic dimension of export performance and satisfaction with performance. In addition, personnel contact/communication quality was found to have a significant impact on financial export performance. However, the dimensions of information quality, order processing, and physical distribution were found to have no significant effect in some of the models. In conclusion, this study demonstrates that logistics service quality plays a significant and determining role in export performance and highlights that the dimensions of timeliness, corporate image, and social responsibility are of strategic importance for firms. In this regard, it is concluded that firms need to manage their logistics processes not only from an operational perspective but also from a strategic perspective in order to gain a competitive advantage in international markets.