Ürün ve hizmet tasarımı ekosisteminde lüksün ortaya çıkışı: Artification
The emergence of luxury in the design and service ecosystem: Artification
  1. Tez No: 1021691
  2. Yazar: AYSEN GÜLDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEKİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kullanıcı deneyimi, tasarım ekosisteminde ürün odaklı bir yapıdan hizmet tasarımının stratejik rol üstlendiği bütüncül bir yapının çıktısı olarak dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşümle birlikte, hizmet kavramı ürün-kullanıcı ilişkisi sonrasındaki süreç tanımından çıkmış, hizmet baskın (service-dominant) bir tasarım yapısı yeni kullanıcı deneyim algısını oluşturmuştur. Ürün, tasarımcının kullanıcıya aktarmayı hedeflediği pragmatik ve hedonik özellikler bütününü temsil etmektedir. Bu özellikler çerçevesinde yapılan incelemede, kullanıcı davranışları ve ürün karakterleri üzerinden hedonik çağrışımların baskın olduğu durumlarda lüks algısının ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Endüstriyel tasarımda lüks kavramı, ürün ve hizmet bütününün oluşturduğu holistik yapı içerisinde, kullanıcı deneyimi aracılığıyla şekillenen anlam ve değer üretim süreçleriyle tanımlanmaktadır. Bu bağlamda lüks, yalnızca işlevsel bir üst segment değil, anlamın tasarım yoluyla kurulduğu bir algı inşası olarak ele alınmaktadır. Lüksün ortaya çıkışı, kullanıcının anlam ve değer algısının tasarım stratejileri aracılığıyla yönlendirilmesine bağlıdır. İhtiyaç temelli üretimden lüks kavramına geçişte sanatsal üretim belirleyici bir rol üstlenmektedir. Tasarım ve sanatın bütünleşik üretim pratikleri, kullanıcıda kendiliğinden oluşan lüks algısının inşasında kuramsal ve deneyimsel düzeyde etkili olmaktadır. Bu doğrultuda tasarımcının sanatçı kimliği, tarihsel ve güncel sanatsal üretim pratikleri ile birlikte ele alınmış ve ürün tasarımında sanat aracılığıyla üretilen lüks algısı“artification”ve“art infusion”kavramları üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary design discourse, user experience has evolved from a product oriented structure into a holistic framework in which service design assumes a strategic and integrative role. Through this transformation, the notion of service has moved beyond its former definition as a post-product-user interaction process, giving rise to a service-dominant design paradigm that reshapes contemporary perceptions of user experience. The product, within this paradigm, embodies the constellation of pragmatic and hedonic attributes that designers intend to communicate to users. Analytical examinations conducted within this framework indicate that, in circumstances where hedonic associations prevail over pragmatic ones, a perception of luxury is elicited through user behaviors and product characteristics. In industrial design, the concept of luxury is articulated through meaning-making and value-creation processes mediated by user experience, situated within the holistic construct formed by the unity of product and service. Accordingly, luxury should not be construed merely as a functionally superior category but rather as a constructed perceptual framework in which meaning is orchestrated through design. The emergence of luxury, therefore, depends on the intentional shaping of the user's sense of meaning and value through strategic design interventions. The shift from need-based production to a luxury-oriented understanding positions artistic production as a critical determinant. Integrated practices between design and art operate at both theoretical and experiential levels in constructing a spontaneously arising perception of luxury in users. In this regard, the designer's identity as an artist is examined in conjunction with historical and contemporary artistic production practices. The perception of luxury generated through the incorporation of art into product design is discussed through the conceptual lenses of artification and art infusion.