Investigating pre-service English language teachers' acceptance of generative artificial intelligence
İngilizce öğretmen adaylarının üretken yapay zekâya yönelik kabullerinin incelenmesi
  1. Tez No: 1021693
  2. Yazar: FATMA AKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KINIK GÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Üretken yapay zekânın eğitimde yaygınlaşması, geleceğin öğretmenleri tarafından nasıl kabul edildiğinin anlaşılmasını önemli hâle getirmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni adaylarının üretken yapay zekâ kabulünü, temel kuramsal çerçeve olarak UTAUT ve tamamlayıcı kavramsal destek olarak TAM aracılığıyla incelemiştir. Açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninde yürütülen araştırmada, ilk olarak İngiliz Dili Eğitimi programındaki 164 lisans öğrencisinden GAIAS ile nicel veriler toplanmıştır. Ardından, üretken yapay zekâya ilişkin deneyim ve algılarını incelemek amacıyla 20 katılımcıyla bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri setleri ayrı ayrı analiz edilmiş; nitel temalar, nicel örüntüleri açıklamak ve bağlamsallaştırmak üzere yorumlama aşamasında nicel bulgularla bütünleştirilmiştir. Bulgular, dört kabul boyutunda genel olarak olumlu düzeylere işaret etmiştir. En yüksek ortalama performans beklentisinde, en düşük ortalama ise sosyal etkide bulunmuştur. Cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık belirlenmezken, sınıf düzeyi ve yapay zekâ araçlarını kullanım sıklığına göre bazı boyutlarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Dördüncü sınıf öğrencileri ile yapay zekâ araçlarını daha sık kullanan katılımcılar bazı boyutlarda daha yüksek puan almıştır. Nitel bulgular, katılımcıların üretken yapay zekâyı dil öğrenimi, akademik çalışmalar, ders planlama ve bilgi edinmede yararlı ve kullanımı kolay bulduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, yapay zekâ çıktılarının güvenilirliği, etik sorunlar, aşırı bağımlılık ve kurumsal destek gereksinimiyle ilgili endişeler belirlenmiştir. Çalışma, üretken yapay zekânın öğretmen eğitimi programlarına etkili, sorumlu ve etik entegrasyonuna yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of GAI in education has made it important to understand its acceptance among future teachers. This study investigated pre-service English language teachers' acceptance of GAI in Türkiye, using the UTAUT as its principal framework and the TAM as complementary conceptual support. Using an explanatory sequential mixed-methods design, quantitative data were first collected from 164 undergraduate students in an ELT programme through the GAIAS. Individual semi-structured interviews were then conducted with 20 participants to explore their experiences and perceptions of GAI. The datasets were analysed separately, and the qualitative themes were integrated with the quantitative findings during interpretation to explain and contextualise the acceptance patterns. The findings indicated generally favourable acceptance across the four dimensions. Performance Expectancy had the highest mean score, whereas Social Influence had the lowest. No statistically significant differences were found according to gender or age, whereas some dimensions differed significantly according to year of study and frequency of AI tool use. Fourth-year students and more frequent users obtained higher scores in several dimensions. Participants perceived GAI as useful and easy to use for language learning, academic work, lesson planning, and information seeking. Concerns were identified regarding the reliability of AI-generated information, ethical issues, overreliance, and the need for institutional support. The study offers implications for the effective, responsible, and ethical integration of GAI into teacher education programmes.