KML, ALL ve MDS vakalarında kemik iliği sitogenetik çalışmalarının optimizasyonu ve uygulamaları
- Tez No: 38106
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET : 1960 da Kronik Myeloid Lösemilerde (KML) sabit kromzomal anomali gözlendi. Bu yayından sonra hematolojik neoplazmlarda kromozom anomalilerinin izlenmesi temel çalışmalar ve klinik uygulamalar arasına girdi. Bu araştırmada KML, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL), Myelodisplastik Sendrom (MDS) vakalarında alınan kemik iliği örneklerinden kromozom hazırlığı optimizasyonu ve değerlendirmesi amaçlandı. Başlangıçta farklı kromozom hazırlığı yöntemleri (Direkt-hipotonik ve ortamlı / Kültür-6, 24, 48, 72 saat / bloklama-florodeoksiüridin, metotraksat ) karşılaştırıldı. Araştırmada kullanım için, doğrudan-ortamlı, 24 saat kültür ve florodeoksiüridin bloklamanın uygun ve yeterli olduğu bulundu. 34 KML vakasından 27 sinde (%79.41), 11 ALL vakasından 5 inde (%45.45) ve MOS nin tümünde (%100) değerlendirmeye uygun metafaz elde edildi. KML de %85.1 Philadelphia (Ph) kromozomu gözlendi. Kronik fazda bir hastada tetraploidi ve hipertetraploidi bulundu. Blastik fazda ilave anomali oranı %66.6 idi. Blastik fazdaki bir vakada Ph lı metefazlara ilaveten tetraploid ve hipertetraploid metefazlar gözlendi. Blastik fazdaki bir diğer vakada Ph(+) metafazlar ve 44,XX,-3,-5,-6,-7,t(9;22)(q34;q11)l+M1,+M2 karyotipli klon gözlendi. 11 ALL vakasında, vakaların birinde metafazlar inin %19 unda hiperdiploidi, bir vakada %25 oranında hipodiploidi ve diğerinde 43,XY,der(1q) karyotipi tespit edildi. Diğer iki vakada normal karyatipler belirlendi. 11 MOS vakasının birinde metafazlarının %40'ında hiperdiploidi, tetraploidi, ve hipertetraploidi, bir diğerinde de %23 tetraploid, hipertetraploid ve tetraploide yakın metafazlar gözlendi. Diğer 9 vakada normal karyotipler belirlendi. HAraştırmada KML, ALL ve MDS vakalarında kemik iliğinden kromozom eltiesi için optîmizasyon ve rutin kullanıma hazır hale getirme amaçları geçekleştirilcü. III
Özet (Çeviri)
srnmmy : Consistent chromosomal abnormality in Chronic Myelogenous Leukemia (CML) observed in 1960. After the publication, evaluation of chromosomal abnormality become one of the important technique in basic research and clinical applications. The aim of the study was optimisation of chromosome preparation and their evaluation related with bone marrow samples taken from CML, Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) and Myelodysplastic Syndrome (MDS) cases. At the begining, ciifftent chromosome preparation methods are compared (Direct- Hypotonic and with Medium / Culture- 6, 24, 48, 72 hours / Blocking fluorodeoxyuridine and methotrexate ). Direct with medium, culture 24 hours and blocking with fluorodeoxyuridine were found as sufficient and suitable to use in the study. The metaphases are obtained to validation were 27 (79.41%) out of 34 CML, 5 (45.45%) out of 11 ALL and 11 (100%) out of 11 MDS cases. 85.1% Philadelphia (Ph) chromosome are observed in CML. In chronic phase only one patient had tetraploidy and near tetraploidy. Additional abnormality in blastic phase was 66.6%. One patient in blastic phase had hypertetraploid, tetraploid and Ph positive metaphases. One of the other patients in blastic phases had Ph positive metaphases and 44,XX,-3,-5,-6,-7, t(9;22)(q34;q11),+M1,+M2 karyotype. In 11 ALL cases, in one case 19% metaphases had hyperdiploidy, only one case had hypodiploidy (25%) and 46,XY,der(1q) karyotype were determined. In other two cases, normal karyotypes are determined. Only one out of 1 1 MDS cases, 40% metaphase had hyperdiploidy, tetraploidy and hypertetraploidy, in the other one, tetraploidy, hypertetraploidy and neartetraploidy metaphases (23%) are obtained. In the other nine cases, normal karyotypes are determined. IVIn the study, chromosome preparation from bone marrow CML, ALL and MDS are optimized and became ready to use in routine applications.