Okaliptüs (Eucalyptus camaldulensis ve Eucalyptus grandis) klonal denemelerinde gövde ve tepe kalitesinin kritiği
Critique of stem and crown quality in eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis ve Eucalyptus grandis) clonal trials
  1. Tez No: 1021698
  2. Yazar: HAKAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Tarsus-Karabucak yöresinde idare süresini tamamlamış Eucalyptus camaldulensis ve Eucalyptus grandis'e ait 29 klonun büyüme ve kalite özellikleri birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmada klonlara ait bireylerde göğüs çapı (cm), boy (m), dalsız gövde uzunluğu (m), tepe yüksekliği (m), gövde kalitesi ve tepe kalitesi ölçülmüş; elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis testi ve boxplot grafikleri yardımıyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre çap (P=0,160), boy (P=0,314), dalsız gövde uzunluğu (P=0,824) ve tepe yüksekliği (P=0,561) bakımından klonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir. Bununla birlikte ortalama değerler, kalite göstergeleri ve görsel dağılımlar birlikte değerlendirildiğinde bazı klonların uygulama açısından daha dengeli bir performans sergilediği görülmüştür. Sonuçlar, okaliptüs plantasyonlarında klon seçiminin yalnızca hacim ve büyüme değerlerine göre değil, gövde düzgünlüğü, tepe mimarisi oluşumu gibi kalite ölçütleri ile birlikte yapılması gerektiği ortaya konulmuştur. Çalışma, Karabucak koşullarında idare süresi sonuna ulaşmış plantasyonlarda kalite odaklı klon değerlendirmesine katkı sunmakta ve endüstriyel ağaçlandırmalar için çok ölçütlü seçim yaklaşımını önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, growth and quality traits of 29 clones belonging to Eucalyptus camaldulensis and Eucalyptus grandis, grown in rotation-aged plantations in the Tarsus-Karabucak region, were evaluated together. Diameter at breast height (cm), total height (m), branch-free stem length (m), crown height (m), stem quality, and crown quality were measured for individual trees, and the data were analysed using descriptive statistics, one-way ANOVA, the Kruskal-Wallis test, and boxplot graphs. According to the results, no statistically significant differences were found among clones for diameter (P=0.160), height (P=0.314), branch-free stem length (P=0.824), or crown height (P=0.561). However, when mean values, quality indicators, and visual distributions were considered together, several clones displayed a more balanced performance for practical use. The findings demonstrate that clone selection in eucalyptus plantations should not rely solely on growth and volume-related traits, but should also incorporate quality criteria such as stem straightness, crown architecture, and branch-free stem formation. This study contributes to quality-oriented clone evaluation in rotation-aged plantations under Karabucak conditions and recommends a multi-criteria selection approach for industrial plantations.