Phorocantha semipunctata (Fabr.)'nın Mersin Tarsus okaliptüs plantasyonlarında biyolojisi ve zarar şekli üzerine araştırmalar
Phorocantha semipunctata (Fabr.) which is on Eucalyptus spp. in Mersin and Tarsus-Karabucak plantations
- Tez No: 154417
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE TOPER KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi PHOROCANTHA SEMİPUNCTATA (FABR.)' NIN (COLEOPTERA;CERAMBYCIDAE) MERSİN VE TARSUS OKALİPTÜS PLANTASYONLARINDA {EUCALYPTUS GRANDIS, EUCALYPTUS CAMALDULENSIS) BİYOLOJİSİ VE ZARAR ŞEKLİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Efrayim COŞKUN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Azize TOPER KAYGIN Aralık 2004, 58 Sayfa Mersin ve Tarsus bölgelerindeki okaliptüs {Eucalyptus camaldulensis, E. grandis) ağaçlarında Phoracantha semipunctata Fabr. (Coleoptera : Cerambycidae) (Okaliptüs tekeböceği)'nın yaptığı zararları konu alan bu araştırma 2002-2004 yılları arasında yürütülmüştür. Okaliptüs tekeböceği ilk olarak 1957 yılında Mersin Tarsus Karabucak ormanında bulunmuştur. Böcek 1957 yılından bu yana okaliptüs ağaçlarına zarar vermektedir (ACATAY, 1960). Bu böcek Türkiye'de yılda iki generasyona sahiptir. Birinci generasyon nisan ayından ağustos ayma kadar, ikinci generasyon ise eylül ayından gelecek yılın nisan ayına kadar devam eder. 111ÖZET (Devam ediyor) Dolayısı ile her iki generasyon da birbirine karışır. Bu nedenle böceğin yumurta, larva, pupa ve erginini yılın nisan ve kasım ayları arasında aynı anda görmek mümkündür. Sekonder zararlı bu böcek kesilmiş kabuklu okaliptüs gövdelerine veya yaralanmış ve devrilmiş ağaçlara zarar verir. Ergin dişiler yumurtalarını gövde üzerindeki çatlaklara bırakırlar. Yumurtaların açılmasından sonra ilk larvalar kabuğun altında yaşarlar. Daha sonra da genellikle düz ve geniş tüneller açarak oduna doğru girerler. Bu nedenle bu böcek aynı zamanda bir teknik zararlıdır. Bu böceğe karşı koruma önlemlerinin alınmasında, plantasyon alanındaki ekolojik koşullar (nem, sıcaklık v.b) ve alınan kültürel önlemler çok önemlidir. Zarar gören gövdeler plantasyon sahasından çıkarılmalıdır. Kesimler kış aylarında uygulanmalıdır. Anahtar Kelimeler : Okaliptüs Tekeböceği, Okaliptüs, generasyon, zarar Bilim Kodu : 502.02.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis PHORACANTHA SEMIPUNCTATA FABR. (COLEOPTERA ; CERAMBYCIDAE) WHICH IS HARMFUL ON EUCALYPTUS SPP. IN MERSİN AND TARSUS- KARABUCAK PLANTATIONS EFRAYİM COŞKUN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor: Assoc. Prof. Azize TOPER KAYGIN December 2004, 58 Pages This study on Phoracantha semipunctata Fabr. (Coleoptera ; Cerambycidae) which is harmful on Eucalyptus spp. was carried out in Mersin and Tarsus-Karabucak plantations in the years 2002-2004. Phoracantha semipunctata is seen first in 1957 in the Tarsus- Karabucak forests. Since this year its harmful on the Eucalyptus plantations in these areas. This pest has two generations in a year in Turkey. First flight occur from June to august and the second occur since October till June of second year. Eggs, larvae, pupae and adults of the insect may be seen on host trees between the monthes June to October. When extensive outbreaks of the insect devoloped in forest composed chiefly of Eucalyptus species, a high percantage of the stand may be killed. vABSTRACT (Continued) As it know secondary host selection, Ph. semipunctata attacks wounded steems, fallen or wounded Eucalyptus trees. After hatching, young larvae live under the bark, they open galeries there. In a course of dime larva and the diameter of the galeries become larger. Then bore through the bark and enter the wood, where they cotinue to feed. They are also wood borers. Ecological conditions and silvicultural applications are very important from protection point of view far this beetle. Attacked stems should be cut and remove out of the plantation areas. Cutting should be done in winter. Keywords : Eucalyptus boring insect, Eucalyptus, Generation, Damage Science Code : 502.02.01 vi