Türkiye Eucalyptus'ları
The Eucalyptus species of Turkey
- Tez No: 288771
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın amacı, piyasada Eucalyptus globulus olarak satılan Eucalyptus yapraklarının, E. globulus'a ait olup olmadığını araştırma olarak belirlenmiştir.Mukayesede kullanılan, 3 Eucalyptus türüne ait (E. camaldulensis, E. globulus ve E. grandis) yapraklar, Tarsus Karabucak okaliptüs ormanından toplanmıştır. Piyasa numuneleri ise 2008 yılında Ankara, Konya ve Mersin aktarlarından temin edilmiştir.Numuneler, mukayese materyali olarak kullanılan yapraklarla morfolojik ve anatomik olarak kıyaslanmıştır. Yaprak ekstreleri ve uçucu yağlar da İTK ile mukayese materyalleri ile karşılaştırılmıştır.Numunelerin tamamının E. globulus'a ait olmadığı, buna mukabil E. camaldulensis yaprakları olduğu yukarıda belirtilen analizler sonucu anlaşılmıştır.Sonuç olarak; piyasada E. globulus yani ofisinal tür olarak satılan yaprakların, ofisinal olmayan E. camaldulensis'e ait olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was determined to research whether the Eucalyptus leaves sold as Eucalyptus globulus in the markets belong to E. globulus or not.The leaves that belong to 3 Eucalyptus species (E. camaldulensis, E. globulus and E. grandis) were collected in the Tarsus Karabucak Eucalyptus forest and used in comparison. The samples of the market were obtained from the akthars in provinces of Ankara, Konya and Mersin in 2008.The samples were compared with the leaves used as comparison material in morphological and anatomical ways. Leaf extract and essential oils were compared to TLC and comparison materials, too.As a result of the mentioned analysis above, It?s understood that all the samples didn?t belong to E. globulus, but they belong to E. camaldulensis.In conclusion; It?s identified that the leaves sold as E. globulus or officinal species belong to E. camaldulensis that?s non-officinal.