ABD'de yaşayan Türk göçmen kadınların sosyal kimlik inşasında dışlanma ve algılanan ayrımcılık deneyimlerinin rolü
The role of experiences of exclusion and perceived discrimination in the social identity construction of Turkish immigrant women living in the United States
  1. Tez No: 1021701
  2. Yazar: NİHAN BALŞIK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
BALŞIK-KAYA, Nihan. ABD'de Yaşayan Türk Göçmen Kadınların Sosyal Kimlik İnşasında Dışlanma ve Algılanan Ayrımcılık Deneyimlerinin Rolü, Doktora Tezi, Ankara, 2026. Göç, bireylerin yalnızca coğrafi yer değiştirmelerini değil; aidiyetlerini, toplumsal konumlarını ve kimliklerini yeniden tanımlamalarını gerektiren çok katmanlı bir dönüşüm ve kesişim sürecidir. Ulusal ve uluslararası literatürde ABD'de yaşayan Türk göçmen kadınların sosyal dışlanma ve algılanan ayrımcılık deneyimlerinin sosyal kimlik inşa süreçlerindeki rolüne yönelik derinlemesine çalışılan karma yöntemli, güçlenme yaklaşımı ve ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet uygulama temelli ele alındığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, ABD'de yaşayan Türk göçmen kadınların göç öncesi, sırası ve sonrasındaki süreçlerde sosyal dışlanma ile algılanan ayrımcılık deneyimlerinin sosyal kimlik algılarındaki değişimini hem ölçülebilir hem de derinlemesine görünür kılarak anlamaktır. Açıklayıcı sıralı karma desenin tercih edildiği bu araştırmanın nicel deseninde kartopu örneklemeyle 173 katılımcıya onamları alınıp kişisel bilgi formu, sosyal dışlanma, algılanan ayrımcılık ve kimlik ölçekleri uygulanmış; veriler SPSS 32.0 ile analiz edilmiştir. Nitel desende amaçlı-ölçüt örneklemle seçilen 13 özneye yarı yapılandırılmış formla anlatısal görüşmeler yapılmış, fenomenolojik desen kullanılmış ve veriler NVivo 15 ile analiz edilmiştir. Araştırmanın son aşamasında nicel ve nitel bulgular birlikte ele alınmış, buna göre, kadınların sosyal dışlanma ve algılanan ayrımcılığı eş zamanlı deneyimledikleri; ikamet süresi ve gelir düzeyi azaldıkça, dil bariyeri arttıkça daha çok dışlanma yaşadıkları; yapısal-kurumsal ayrımcılığın yanında hemşerilerinden daha çok dışlandıkları belirlenmiştir. Özellikle politik ve zorunlu nedenlerle göç eden kadınlarda grup ve kamusal alan ayrımcılığının fazla olması, kimliğin kişisel düzeyde olumlu yansımasını artırmıştır. Sosyal kimlik inşası; yeniden konumlanma ve güçlenme dinamiklerini içeren çok katmanlı bir süreç olarak belirlenmiştir. Kadınlar annelik, eşlik, profesyonellik ve göçmenlik rollerini yeniden tanımlamış; kimi durumlarda statü kaybı ve aidiyet çatışmaları yaşarken, kimi durumlarda yeni sosyal ağlar, ekonomik katılım ve dil yeterliliği aracılığıyla güçlenmişlerdir. Göçün ilk döneminin kadınlar için en kırılgan evre olduğu bulunmuş; erken dönem güçlenme temelli ve ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet uygulamalarının kritik olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda uygulayıcılara, araştırmacılara ve politika yapıcılara çok düzlemli öneriler sunulmuştur. Anahtar SözcüklerGöç, Türk göçmen kadınlar, algılanan ayrımcılık, sosyal kimlik inşası, sosyal dışlanma, karma yöntem
Özet (Çeviri)
BALŞIK-KAYA, Nihan. The Role of Experiences of Exclusion and Perceived Discrimination in the Social Identity Construction of Turkish İmmigrant Women Living in the United States, Ph. D. Dissertation, Ankara, 2026. Migration is a multilayered process of transformation that requires individuals not only to relocate geographically but also to redefine their belonging, social position, and identity. Despite extensive literature on immigrant experiences, no mixed-methods study grounded in empowerment perspectives and anti-discriminatory social work practice has examined how social exclusion and perceived discrimination shape the social identity construction of Turkish immigrant women in the United States. This study aims to understand—both quantitatively and qualitatively—how these women's experiences of social exclusion and perceived discrimination across the pre-migration, migration, and post-migration periods relate to changes in their social identity perceptions.Using an explanatory sequential mixed-methods design, the quantitative phase collected data from 173 participants recruited through snowball sampling, who completed a personal information form and scales measuring social exclusion, perceived discrimination, and identity; data were analyzed with SPSS 32.0. The qualitative phase involved narrative, semi-structured interviews with 13 purposively selected participants, analyzed through a phenomenological design using NVivo 15. Integrated findings showed that the women experienced social exclusion and discrimination simultaneously, with exclusion intensifying as length of residence and income decreased and language barriers increased. Beyond structural-institutional discrimination, many reported greater exclusion from co-ethnic communities. Among women who migrated for political or forced reasons, higher group- and public-sphere discrimination corresponded with stronger positive personal identity. Social identity construction emerged as a multilayered process involving repositioning and empowerment: women redefined their roles as mothers, spouses, professionals, and immigrants, at times facing status loss and belonging conflicts, and at other times gaining strength through new social networks, economic participation, and language proficiency. The early migration period proved the most vulnerable phase, highlighting the importance of empowerment-based, anti-discriminatory social work practice during this stage. The study offers multilevel recommendations for practitioners, researchers, and policymakers. Keywords Migration, Turkish immigrant women, perceived discrimination, social identity construction, social exclusion, mixed methods