Sarıseki deresi (İskenderun, Hatay)'nin İskenderun körfezine dökülen noktasında metal kirliliğine bağlı genotoksik etkilerin belirlenmesi
Determination of genotoxic effects due to metal pollution at the point where Sariseki stream (Iskenderun, Hatay) flows into Iskenderun bay
  1. Tez No: 1021702
  2. Yazar: SEVİM CANSU ÖZDEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Sarıseki Deresi'nin İskenderun Körfezi'ne döküldüğü kıyı bölgesinde, biyoindikatör tür olarak Chelon auratus kullanılarak metal kirliliğine bağlı genetik hasar, Komet Assay ve Mikronükleus (MN) testi ile araştırılmıştır. Bir yıl boyunca, örnekleme ve referans bölgelerinden mevsimsel olarak altın gri kefal (C. auratus) örnekleri ve kıyı deniz suyu örnekleri toplanmıştır. Her iki örnekleme bölgesinden alınan su örneklerinde incelenen metal konsantrasyonlarının hem ulusal hem de uluslararası standartların altında ve kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu bulunmuştur. Örnekleme noktasından toplanan su, tüm mevsimlerde ve yıllık olarak referans noktasına göre daha yüksek Cr, Pb, Fe ve Zn konsantrasyonlarına sahipti. C. auratus'da DNA hasarı ve nükleer anormalliklerin sıklığı, referans bölgesine kıyasla örnekleme bölgesinde daha yüksek olarak kaydedilmiştir. Benzer şekilde, tüm mevsimlerde örnekleme bölgesinden toplanan C. auratus eritrositlerinde, referans bölgesinden toplananlara kıyasla anlamlı derecede yüksek MNi değerleri gözlemlenmiştir (P < 0,01). Bu çalışma Kuzeydoğu Akdeniz'de Sarıseki Deresi'nin İskenderun Körfezi'ne döküldüğü kıyı bölgesinden alınan Chelon auratus'ta çevresel kirliliğe bağlı genotoksik hasarın varlığına ilişkin önemli kanıtlar sunmuştur. Ancak, kirliliğin ekolojik ve genetik sonuçlarının daha kapsamlı şekilde değerlendirilmesi için ağır metallerin yanı sıra diğer kirleticileri de kapsayan, in vivo ve in situ araştırmalarla desteklenen ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study investigated genetic damage due to metal pollution using Chelon auratus as a bioindicator species in the coastal area where the Sarıseki Stream flows into the Iskenderun Bay by COMET assay and Micronucleus (MN) test. Golden grey mullet (C. auratus) specimens and coastal seawater samples were seasonally collected from the sampling site and reference site over one year. The metal concentrations examined in water samples taken from both sampling areas were found to be below both national and international standards and within acceptable limits. Water collected from the sampling point had higher Cr, Pb, Fe, and Zn concentrations than the reference point, for all seasons and annually. A higher frequency of DNA damage and nuclear anomalies in C. auratus was noted at the sampling site in comparison to the reference site. Similarly, high values of MNi were significantly noted in the erythrocytes of C. auratus collected from sampling site in all the seasons compared to those from reference site (P < 0.01). The current study disclosed new information regarding the impact of pollution on the genotoxicology of C. auratus from the coastal area where the Sarıseki Stream flows into Iskenderun Bay, Northeastern Mediterranean. Consequently, further research is necessary; in vivo and in situ studies must account for metals and other pollutants.