Öğretmen görüşlerine göre ilköğretimde sosyal bilgiler dersinin amaçlarına ulaşma düzeyi
According to teachers opinouns the level of reaching the goals for the elementary social sciences
- Tez No: 102175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırmada Sosyal Bilgiler Dersinin amaçları ve niteliği ortaya konmuş daha sonra da programdaki Sosyal Bilgiler Öğretimi amaçlarından yola çıkılarak anket düzenlenmiştir. Bu anket Niğde ili ilköğretim okullarındaki öğretmenlere uygulanmış olup eldeki veriler, bulgular halinde düzenlendikten sonra sonuç ve öneriler sunulmuştur Buna göre 50 anket sorusu düzenlenmiş olup bunlar puanlamada 4 grupta toplanmıştır. 1- Sosyal Bilgiler Dersi'nin Toplumda İnsanların Birbirleriyle İlişkileri Bakımından Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi 2- Sosyal Bilgiler Dersi'nin Ekonomik Yaşama Fikri ve Yeteneklerini Geliştirmek Bakımından Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi 3- Sosyal Bilgiler Dersi'nin Kişisel Temel Beceri ve Alışkanlıkları kazandırmak Bakımından Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi 4- Sosyal Bilgiler Dersi'nin Yurttaşlık Görev ve Sorumlulukları Bakımından Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi Yukarıdaki ana başlıklarda düzenlenmiş olan bu sorular öğretmenlerin cinsiyet, meslekteki çalışma süreleri, branş farklılıkları ve mesleği seçme nedenleri göz önünde bulundurularak sonuçlara ulaşılmıştır. Bu araştırma sonucu elde edilen bulguların Türkiye'de konu ile ilgili araştırmalara ve düzenlemelere kaynak oluşturulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary i I i In this research,it has been expressed the aims and the charecteristics of Social i Sciences Course. It was held a queslionaire according to the teaching of Social Science in the programme.This questionaire has been applied to the leaehers,\vho work in Nigde City.Aller the data were arranged as findings,Thc conclusion and the advices have been presented. Thus, 50 questions were prepared for qucstionaire,and they were classified into 4 groups according to grading. 1) The Possibilities of the Fulfillment of Aims of Social Sciences Course according to the Human Relations in Community. 2) The Possibilities of the Fulfillment of Aims of Social Sciences Course according to the Idea of economical Standart and Improving the Abilities of Human Beings. 3) The Possibilities of the Fulfillment of Aims of Social Sciences Course according to Improving the Individual Skills and the Habits of Human Beings. 4) The Possibilities of the Fulfillment of Aims of Social Sciences Course according to the Responsibilities and the Duties of Citizenship. The results have been found by the help of the questions,which are arranged in four groups above according to the teachers' the gender.the duration of working carreer, differences in subjects and the reasons of being teacher. The findings in the end of this study arc thought to be a source for new researches and new arrangements related to this subject in Turkey.