Plastik ve plastik olmayan ince dane içeren çakıllı zeminlerin monotonik drenajsız davranışı
Monotonic undrained behavior of gravelly soils containing non-plastic and plastic fines
- Tez No: 1021758
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVANUR KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE ILGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Civil Engineering, Engineering Sciences, Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, plastik ve plastik olmayan ince dane içeren çakıllı zeminlerin monotonik drenajsız davranışı incelenmiştir. Bu amaçla birim şekil değiştirme kontrollü monotonik drenajsız üç eksenli basınç testleri gerçekleştirilmiştir. Kırma taştan oluşan kötü derecelenmiş kumlu çakıl (GP) malzemesi temel malzeme olarak seçilmiştir. Temel malzeme aynı zamanda kontrol grubu numunesini (NF) oluşturmaktadır. Kontrol grubu numunesinin dane çapı 0.075 mm ile 9.5 mm arasında değişmektedir. İki tür plastik ince dane ile 0.075 mm açıklı elekten geçen ve plastik özellik göstermeyen kırma taş tozu, kontrol grubuna %10 ve %20 ince dane oranlarında karıştırılarak diğer deney numuneleri elde edilmiştir. Çalışmada ince dane içeriğinin, plastisite indisinin ve numune hazırlama yönteminin çakıllı zeminlerin monotonik drenajsız davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, tüm numunelerin göçme anında pekleşme davranışı gösterdiğini ve incelenen parametrelerin bu davranışın derecesini değiştirdiğini doğrulamıştır. Ek olarak ince dane oranı ve numune hazırlama yöntemi olarak kuru dökme ile nemli tokmaklama yöntemlerinin, ince dane içeren çakıllı zeminlerin drenajsız monotonik davranışı üzerinde önemli birer rol oynadığını göstermiştir. Numunelerin içerdiği ince dane oranı arttıkça drenajsız kayma mukavemeti değerlerinin azaldığı görülmüştür. Deneylerden çıkarılan en önemli sonuç, kuru dökme ile nemli tokmaklama yöntemleri kullanılarak hazırlanan numunelerin gösterdiği drenajsız kayma mukavemeti değerlerinin farklı olmasıdır. Bu oran, ince dane içermeyen kontrol grubu için yaklaşık 2.6 olarak hesaplanmıştır. Numune hazırlama yöntemlerinden kaynaklanan fark, ince dane oranının artmasıyla beraber azalmıştır. Son olarak nemli tokmaklama kullanılarak hazırlanan ve %20 ince dane içeren çakıllı zeminlerde ilave boşluk suyu basıncı oranı (ru) değerleri 0.9 mertebesine çıkmasına rağmen deviator gerilme (q) değerlerinde bir düşüş gözlemlenmemiştir. Bu fenomenin ince dane içeren çakıllı zeminlerin karakteristik özelliklerinden veya boşluk suyu basınçlarının üç eksenli deney sisteminde ölçümlerindeki kısıtlardan kaynaklı olup olmadığı netlik kazanmamış olup konu üzerinde daha ileri çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the undrained monotonic behavior of gravelly soils containing non-plastic and plastic fines is investigated. For this purpose, strain-controlled monotonic triaxial compression tests are performed. Poorly graded sandy gravel (GP) consisting of crushed stone is selected as the base material. Base material also forms the control group specimen (NF). The minimum and maximum grain sizes of the base material are 0.075 mm, and 9.5 mm, respectively. Two types of plastic fines and non-plastic crushed stone dust particles smaller than 0.075 mm are mixed with the base material at fines content of 10% and 20%. The effect of fines content, plasticity index, and sample preparation method, including dry deposition and wet tamping, on the monotonic undrained behavior of gravelly soils is investigated. The results indicate that all samples show strain-hardening behavior, and the investigated parameters influence the extent of strain-hardening response. Additionally, fines content and sample preparation methods play an important role in the monotonic undrained behavior of gravelly soils with fines. The presence of fines decreases the undrained shear strength. More importantly, when samples are prepared using dry deposition and wet tamping methods, substantial differences in undrained shear strength are observed. For the sample containing no fines, the ratio of undrained shear strength values from specimens prepared by dry deposition and wet tamping was 2.6. As the fines content increases, the difference in the undrained shear strength values of samples prepared by dry deposition and wet tamping decreases. Lastly, gravelly soil samples containing 20% plastic fines prepared using wet tamping showed ru values greater than 0.9 without indicating any strain-softening behavior. It is not clear whether this phenomenon is caused by the characteristics of gravelly soils with fines or by the limitations of pore pressure measurements in triaxial testing and therefore requires further study.