Siirt, Batman ve Şırnak illerinde küçük ruminantlarda akabane virus ve Schmallenberg viruslarının araştırılması ve Culicoides spp.'lerde varlıklarının belirlenmesi
Investigation of the akabane and schmallenberg viruses in small ruminants in the provinces of Siirt, Batman and Şırnak, and determination of their presence in Culicoides spp.
  1. Tez No: 1021757
  2. Yazar: ERDAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN TİMURKAN, PROF. DR. BİLAL DİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Siirt, Batman ve Şırnak illerinde yetiştirilen küçük ruminantlarda Akabane virusu (AKAV) ve Schmallenberg virusu (SBV) enfeksiyonlarının serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması, Culicoides türlerinin belirlenmesi, olası vektör havuzlarında virus genomlarının tespit edilmesi ve pozitif örneklerin filogenetik olarak karakterize edilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada, 185 koyun ve 135 keçi olmak üzere toplam 320 küçük ruminanttan alınan kan örnekleri kullanıldı. AKAV ve SBV'ye özgü antikorlar Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA), virus genomları ise Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) yöntemleriyle araştırıldı. Onderstepoort tipi ışık tuzaklarıyla toplanan Culicoides örnekleri morfolojik olarak tanımlandı; oluşturulan havuzlarda AKAV ve SBV genomlarının varlığı RT-PCR yöntemiyle incelendi. AKAV ve SBV yönünden pozitif örneklerin S segmentine ait kısmi nükleotid dizileri elde edilerek filogenetik analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: AKAV seropozitifliği koyunlarda %30.81, keçilerde %34.82 ve genel olarak %32.50; SBV seropozitifliği ise sırasıyla %26.49, %24.44 ve %25.63 olarak belirlendi. İncelenen hayvanların %58.13'ünde en az bir virusa karşı antikor tespit edildi. Moleküler analizlerde %10.63 kan örneğinde AKAV RNA'sı, %5.31 kan örneğinde ise SBV RNA'sı saptandı. Her iki virus açısından da en yüksek moleküler pozitiflik Şırnak ilinde tespit edildi. Culicoides havuzlarında AKAV RNA'sı Siirt, Batman ve Şırnak illerindeki farklı türlerde tespit edilirken, SBV RNA'sı yalnızca Siirt'te Culicoides örneklerinden oluşturulan bir havuzda belirlendi. Filogenetik analiz sonucunda bölgede dolaşan AKAV izolatlarının genogrup Ib içerisinde yer aldığı, SBV izolatlarının ise Avrupa'dan bildirilen referans suşlarla aynı filogenetik kümede bulunduğu ortaya konuldu. Sonuç: Elde edilen bulgular, AKAV ve SBV'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki küçük ruminantlarda aktif olarak dolaşımda olduğu ve Culicoides türlerinin bu virusların epidemiyolojisinde rol oynayabileceğini göstermektedir. AKAV izolatlarının genogrup Ib içerisinde yer alması ve SBV izolatlarının Avrupa suşlarıyla yakın filogenetik ilişki göstermesi, bölgedeki virus dolaşımının genetik özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de AKAV ve SBV'nin moleküler epidemiyolojisinin anlaşılmasına ve potansiyel vektörlerinin belirlenmesine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate Akabane virus (AKAV) and Schmallenberg virus (SBV) infections in small ruminants reared in the provinces of Siirt, Batman and Şırnak using serological and molecular methods; to identify Culicoides species; to detect viral genomes in vector populations; and to characterise positive samples phylogenetically. Material and method: Blood samples were collected from a total of 320 small ruminants, comprising 185 sheep and 135 goats. Antibodies specific to AKAV and SBV were detected using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA), whilst viral genomes were detected using the Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) method. Culicoides specimens collected using Onderstepoort-type light traps were morphologically identified; the presence of AKAV and SBV genomes in the resulting pools was examined using the RT-PCR method. Partial nucleotide sequences from the S segment of AKAV and SBV were obtained from positive samples, and phylogenetic analyses were carried out. Results: AKAV seropositivity was determined to be 30.81 % in sheep, 34.82 % in goats and 32.50 % overall; SBV seropositivity was determined to be 26.49 %, 24.44 % and 25.63 %, respectively. Antibodies against at least one virus were detected in 58.13 % of the animals examined. In molecular analyses, AKAV RNA was detected in 10.63 % of blood samples, whilst SBV RNA was detected in 5.31 %. The highest molecular positivity for both viruses was recorded in the province of Şırnak. Whilst AKAV RNA was detected in Culicoides pools from different species in the provinces of Siirt, Batman and Şırnak, SBV RNA was detected only in a pool of Culicoides samples from Siirt. Phylogenetic analysis revealed that the AKAV isolates circulating in the region belong to genogroup Ib, whilst the SBV isolates were found to be in the same phylogenetic cluster as reference strains reported from Europe. Conclusion: The findings indicate that AKAV and SBV are actively circulating in small ruminants in the South-Eastern Anatolia Region and that Culicoides species may play a role in the epidemiology of these viruses. The fact that AKAV isolates belong to genogroup Ib and that SBV isolates show close phylogenetic relationships with European strains highlights the genetic characteristics of viral circulation in the region. This study makes significant contributions to understanding the molecular epidemiology of AKAV and SBV in Turkey and to identifying their potential vectors.