İklim değişikliğine ilişkin düzenlemelerin uluslararası karayolu taşımacılığına etkisi
The impact of climate change regulations on international road transportation
  1. Tez No: 1021759
  2. Yazar: GAMZE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGE DEMİRDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, günümüzde yalnızca çevresel bir sorun olmanın ötesine geçerek uluslararası hukuk düzenini çok boyutlu biçimde etkileyen ve dönüştüren küresel bir olgu haline gelmiştir. Bu dönüşüm, özellikle sınır aşan nitelik taşıyan faaliyetler bakımından milletlerarası özel hukukun klasik meselelerinin yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda gelişen iklim hukuku, devletler arası ilişkilerle sınırlı kalmayıp uluslararası örgütler, çok uluslu şirketler ve bireyler bakımından da hak ve yükümlülükler öngören, Disiplinlerarası ve dinamik bir hukuk alanı niteliği arz etmektedir. İklim değişikliğine ilişkin uluslararası düzenlemeler, küresel ticaretin temel unsurlarından biri olan taşımacılık sektörü üzerinde doğrudan etkiler doğurmaktadır. Bu çerçevede karayolu taşımacılığı hem ekonomik önemi hem de sera gazı emisyonlarına olan katkısı nedeniyle söz konusu düzenlemelerin etkisinin en yoğun hissedildiği alanlardan biridir. Emisyon azaltım yükümlülükleri, karbon fiyatlandırma mekanizmaları ve sınırda karbon düzenlemeleri gibi araçlar, uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyetlerinin hukukî ve ekonomik çerçevesini önemli ölçüde dönüştürmektedir. Bu çalışma, iklim değişikliğine ilişkin uluslararası düzenlemelerin uluslararası karayolu taşımacılığı üzerindeki etkilerini milletlerarası özel hukuk perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, söz konusu düzenlemelerin hukukî temelleri, uygulama alanları ve doğurduğu sonuçlar; özellikle milletlerarası yetki, uygulanacak hukuk ve sınır aşan sorumluluk rejimleri bağlamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has evolved beyond being merely an environmental issue and has become a global phenomenon that profoundly affects and transforms the international legal order. This transformation necessitates a reassessment of the classical issues of private international law, particularly in relation to cross-border activities. In this context, climate law emerges as a dynamic and interdisciplinary field that extends beyond inter-state relations and establishes rights and obligations for international organizations, multinational corporations, and individuals alike. International regulations on climate change have direct implications for the transportation sector, which constitutes a fundamental component of global trade. Road transportation, in particular, stands out as one of the sectors most affected by such regulations due to its economic significance and its considerable contribution to greenhouse gas emissions. Mechanisms such as emission reduction obligations, carbon pricing instruments, and border carbon adjustments significantly reshape the legal and economic framework of international road transportation. This study aims to examine the effects of international climate change regulations on international road transportation from the perspective of private international law. In this regard, the legal foundations, scope of application, and implications of such regulations are analyzed, with particular emphasis on jurisdiction, applicable law, and transnational liability regimes.