Surnâme-i Vehbi minyatürlerindeki nakkaş Levni'ye ait ateşli silah tasvirleri
Firearm depictions by painter Levni in the Surname-i Vehbi miniatures
- Tez No: 1021761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Dönemi minyatür sanatı tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olan Surnâme-i Vehbi kitabı, III. Ahmed'in şehzadelerinin sünnet düğününü konu almaktadır. Eserdeki Nakkaş Levni'ye ait minyatürler, sanatçının kısıtlı perspektif denemeleri, ritmik kompozisyonları, detaylı ve gerçekçi üslubu ile yazılı metnin görsel bir yansıması niteliğini kazanmıştır. Levni'nin pek çok sayfada yer verdiği ateşli silah tasvirleri gerek şenlik dokusundaki önemine gerekse dönemin silahlı birliklerinin saptanmasına imkân vermesi sebebiyle önem arz etmektedir. Bu çalışmada, ateşli silahların yer aldığı minyatürlerde incelenen topların ve tüfeklerin, dönemin askeri teçhizatına ve askeri birliklerine dair bilgiler içermesi bakımından önemine değinilmiş, aynı zamanda Levni öncesi Osmanlı minyatürlerinde görülen ateşli silah tasvirleri incelenmiş, özellikle top ve tüfeklerin betimleniş biçimi bakımından farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca günümüz müzelerinde sergilenen 18. yüzyıla ait Osmanlı ateşli silahları ile minyatürlerdeki tasvirler karşılaştırılarak sanatçının silahları tarihsel bir gerçeklikle resmettiği saptanmıştır. Bu çalışma, Osmanlı minyatürlerine konu olan ateşli silahların sanat tarihi ve askeri tarih bağlamında birlikte değerlendirilmesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The book Surname-i Vehbi, which holds an important place in the history of Ottoman miniature art, depicts the circumcision festival of the princes of Sultan Ahmed III. The miniatures created by Levni in the manuscript gained the quality of a visual reflection of the written text through the artist's limited experiments with perspective, rhythmic compositions, and detailed, realistic style. The depictions of firearms frequently included by Levni are significant both because of their importance within the festive setting and because they provide insight into the armed military units of the period. In this study, the cannons and firearms depicted in the miniatures containing firearms were examined in terms of the information they provide about the military equipment and military units of the era. In addition, firearm depictions seen in Ottoman miniatures prior to Levni were analyzed, and differences—particularly in the representation of cannons and firearms—were identified. Furthermore, by comparing the depictions in the miniatures with eighteenth-century Ottoman firearms exhibited in modern museums, it was determined that the artist portrayed these weapons with historical accuracy. This study is important in terms of evaluating the firearms depicted in Ottoman miniatures within the combined contexts of art history and military history.