Çelikler üzerine uygulanan farklı bileşime sahip martenzitik paslanmaz çelik kaplamaların kavitasyon ve korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of the cavitation and corrosion behavior of martensitic stainless steel cladding with different compositions applied on steels
  1. Tez No: 1021774
  2. Yazar: CENGİZ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, çelikler üzerine uygulanan farklı alaşımlara sahip kaynaklı kaplama uygulamalarının kavitasyon ve korozyona bağlı aşınma davranışları üzerindeki etkilerini incelemek ve değerlendirmektir. Bu kapsamda, S355JR yapı çeliği altlık malzemesi üzerine farklı kimyasal bileşimlere sahip özlü teller kullanılarak paslanmaz çelik kaynak kaplamaları uygulanmıştır. Çalışmada, farklı alaşım içeriklerinin kaynak metalinin sertlik, kavitasyon direnci, korozyon davranışı ve aşınma performansı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda üretilen kaynak kaplamalarının kimyasal analizleri gerçekleştirilmiş, sertlik ölçümleri yapılmış ve ASTM G32 standardına uygun kavitasyon testleri uygulanmıştır. Ayrıca numunelerin korozyon davranışları ve aşınma performansları çeşitli deneysel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiş, alaşım elementlerinin kaynak metalinin performans özellikleri üzerindeki etkileri ortaya konulmuş ve kavitasyon ile korozyon direncinin geliştirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to investigate and evaluate the effects of welded cladding applications with different alloy compositions on the cavitation and corrosion-induced wear behaviour of steels. In this context, stainless steel welded cladding was applied to an S355JR structural steel base metal using flux cored wires with different chemical compositions. The study aimed to determine the effects of different alloy contents on the hardness, cavitation resistance, corrosion behaviour and wear performance of the weld metal. To this end, chemical analyses of the produced welded coatings were carried out, hardness measurements were performed and cavitation tests were conducted in accordance with the ASTM G32 standard. Furthermore, the corrosion behaviour and wear performance of the specimens were evaluated using various experimental methods. The results obtained were examined comparatively, the effects of alloying elements on the performance properties of the weld metal were identified, and assessments were made regarding the improvement of cavitation and corrosion resistance.