Omuz instabilite vakalarında görülen kinezyofobinin değerlendirilmesinde kullanılan modifiye tampa skalasının (TSK-SI) Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the Turkish version of the modified tampa scale for kinesiophobia (TSK-SI)) in patients with anterior shoulder instability
- Tez No: 1021796
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Yıldız Bayraktar, M., Omuz İnstabilite Vakalarında Görülen Kinezyofobinin Değerlendirilmesinde Kullanılan Modifiye Tampa Skalasının (TSK-SI) Türkçe Versiyonunun Geçerlik ve Güvenirliği, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2026. Bu çalışmanın amacı, anterior omuz instabilitesi olan bireylerde kinezyofobiyi değerlendirmek üzere geliştirilen Modifiye Tampa Kinezyofobi Skalası'nın (TSK-SI) Türkçeye kültürel adaptasyonunu yapmak ve Türkçe versiyonunun geçerlik ile güvenirliğini incelemektir. Ölçeğin çeviri ve kültürlerarası adaptasyonu Beaton ve arkadaşlarının kılavuzuna göre gerçekleştirildi. Çalışmaya anterior omuz instabilitesi tanısı almış 126 gönüllü birey dahil edildi; test–tekrar test güvenirliği için 111 birey 7-15 gün sonra ölçeği ikinci kez doldurdu. Ölçeğin psikometrik özellikleri COSMIN çerçevesi doğrultusunda değerlendirildi. Yakınsak geçerlik için TSK-SI ile Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Western Ontario Omuz İnstabilite İndeksi (WOSI), KolOmuz-El Sorunları Anketi (DASH) ve Korku Kaçınma İnanışları Anketi (KKİA) arasındaki ilişkiler incelendi. İç tutarlılık analizinde Cronbach alfa katsayısı tüm maddeler için 0,842 olarak bulundu. Test–tekrar test güvenirliği iyi-mükemmel düzeyde olup sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,87 (%95 GA: 0,81–0,91), ölçümün standart hatası (SEM) 2,90 puan ve minimal saptanabilir değişim (MDC) 8,03 puan olarak hesaplandı; Bland–Altman analizi anlamlı bir sistematik sapma göstermedi. TSK-SI; TKÖ (rho=0,832), WOSI (rho=0,679) ve KKİA (rho=0,553) ile önceden tanımlanan ilişkiler gösterirken, DASH ile ilişki bu eşiğin altında kaldı (rho=0,450); ayırt edici geçerlik ölçütleri karşılandı. Yapısal geçerlikte orijinal ölçeğin tek faktörlü yapısı doğrulanamadı; 16 maddelik beş faktörlü yapı, doğrulayıcı faktör analizinde kabul edilebilir model uyumu gösterdi (χ²/sd=1,88; CFI=0,944; TLI=0,929; RMSEA=0,084; SRMR=0,085). Sonuç olarak, TSK-SI'nın Türkçe versiyonu anterior omuz instabilitesi olan bireylerde kinezyofobinin değerlendirilmesinde güvenilir ve geçerli bir ölçüm aracıdır.
Özet (Çeviri)
Yıldız Bayraktar, M., Validity and Reliability of the Turkish Version of the Modified Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK-SI) in Patients with Anterior Shoulder Instability, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Sports Physiotherapy Program, Master of Science Thesis, Ankara, 2026. The aim of this study was to perform the cross-cultural adaptation of the Modified Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK-SI), developed to assess kinesiophobia in individuals with anterior shoulder instability, into Turkish and to examine the validity and reliability of its Turkish version. Translation and cross-cultural adaptation of the scale were conducted according to the guidelines of Beaton et al. A total of 126 volunteers diagnosed with anterior shoulder instability were included; for test–retest reliability, 7-15 days later 111 individuals completed the scale twice. The psychometric properties of the scale were evaluated within the COSMIN framework. For convergent validity, the relationships between the TSK-SI and the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), the Western Ontario Shoulder Instability Index (WOSI), the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH), and the Fear-Avoidance Beliefs Questionnaire (KKI) were examined. Internal consistency analysis yielded a Cronbach's alpha coefficient of 0.842. Test–retest reliability was good to excellent, with an intraclass correlation coefficient (ICC) of 0.87 (95% CI: 0.81–0.91), a standard error of measurement (SEM) of 2.90, and a minimal detectable change (MDC) of 8.03; Bland–Altman analysis revealed no significant systematic bias. The TSK-SI showed significant correlations with the TSK (rho=0.832), WOSI (rho=0.679), and KKI (rho=0.553), whereas its correlation with the DASH remained below this threshold (rho=0.450). In terms of structural validity, the original one-factor structure of the scale could not be confirmed; the 16-item, five-factor structure obtained demonstrated acceptable model fit in confirmatory factor analysis (χ²/df=1.88; CFI=0.944; TLI=0.929; RMSEA=0.084; SRMR=0.085). In conclusion, the Turkish version of the TSK-SI is a reliable and valid instrument for assessing kinesiophobia in individuals with anterior shoulder instability.