Piyasanın kıyısında: İstanbul üretici ve kooperatif pazarları gıda rejiminde bir alternatif olabilir mi?
At the edge of the market: Can Istanbul's producer and cooperative markets constitute an alternative within the food regime?
  1. Tez No: 1021797
  2. Yazar: AYBALA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÇAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, İstanbul'da Kadıköy Tarihi Salı Pazarı ve Beşiktaş Tarihi Ulus Pazarı yerleşkelerinde kurulan Üretici ve Kooperatif Pazarlarını, küresel kapitalist gıda rejiminin yarattığı yapısal krizlere karşı ortaya çıkan alternatif gıda arayışları bağlamında inceliyor. Çalışmanın temel sorusu, bu pazarların gerçek anlamda bir Alternatif Gıda Ağı kapasitesi taşıyıp taşımadığıdır. Karl Polanyi'nin toplumsal gömülülük ve çifte hareket kavramlarına dayanan tez, pazarları piyasa ilişkileri ile güven, karşılıklılık, dayanışma ve adil değer ilkelerinin karşı karşıya geldiği gerilimli ve kırılgan alanlar olarak ele alıyor. Araştırma; derinlemesine görüşmeler, etnografik gözlem ve tüketici anketlerine dayanan çok yöntemli bir saha çalışmasıdır. Bulgular, bu pazarların kusursuz bir çözüm sunmadığını, ancak gıdanın üreticinin emeği, tüketicinin güven arayışı ve dayanışma pratikleriyle yeniden toplumsallaştığı önemli bir çatlak yarattığını gösteriyor. Pazarların alternatifliği, piyasanın bütünüyle dışında bulunmalarında değil, piyasa ilişkilerini toplumsal değerler lehine esnetebilme kapasitelerinde yatıyor.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the Producer and Cooperative Markets established at the Kadıköy Historical Tuesday Market and the Beşiktaş Historical Ulus Market in Istanbul within the context of alternative food initiatives emerging in response to the structural crises created by the global capitalist food regime. Its central question is whether these markets possess the capacity to function as a genuine Alternative Food Network. Drawing on Karl Polanyi's concepts of social embeddedness and double movement, the thesis interprets the markets as tension-filled and fragile spaces where market relations encounter social principles such as trust, reciprocity, solidarity and fair value. The research is based on a multi-method field study combining in-depth interviews, ethnographic observation and consumer surveys. The findings reveal that these markets do not offer a flawless solution to the capitalist food regime, but open up a significant crack within it, where food is re-socialised through producers' labour, consumers' pursuit of trust and practices of solidarity. Their alternative character lies not in existing entirely outside the market, but in their capacity to bend market relations in favour of social values.