İki boyutlu silindirik temaslarda Hertz basıncının nümerikve analitik analizi
Numerical and analytical analysis of Hertzian pressure in two-dimensional cylindrical contacts
- Tez No: 1021819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinde, iki boyutlu silindirik temaslarda basma kuvveti ve malzeme özelliklerinin Hertz basıncı üzerindeki etkisi nümerik ve analitik yöntemler kullanarak incelenmiştir. Nümerik basınç analizleri ANSYS WORKBENCH yazılımı kullanarak Taguchi L9 ortogonal diziye göre yürütülmüştür ve elde edilen sayısal sonuçlar analitik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Analizlerde birinci ve ikinci faktör olarak sırasıyla ve basma kuvveti ve malzeme özelliği seçilmiştir. Basma kuvveti sırasıyla 100N, 120N ve 140N olarak belirlenmiştir. Malzeme olarak ise magnezyum alaşımı, alüminyum alaşımı ve titanyum alaşımı kullanılmıştır. Basma kuvveti ve malzeme özelliklerinin Hertz temas basıncı üzerindeki etkisini ve optimum seviyelerinin belirlenmesinde Sinyal Gürültü oran analizi kullanılmıştır. Ayrıca faktörlerin Hertz temas basıncı üzerindeki anlamlılık seviyesi ile katkı oranlarının hesaplanmasında varyans analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, en düşük Hertz temas basınç değeri magnezyum malzemeye 100N basma kuvveti uygulanarak elde edilmiştir. Basma kuvveti ve Elastisite modülündeki artış Hertz temas basınç değerinde artışa sebep olmuştur. Etki seviyesi en yüksek faktörler sırasıyla malzeme özelliği ve basma kuvveti olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master thesis, the effect of the compressive force and material properties on Hertzian pressure in two-dimensional cylindrical contacts were evaluated using numerical and analytical methods. Numerical pressure analyses were performed utilizing ANSYS WORKBENCH software in accordance with Taguchi L9 orthogonal array and the obtained numerical data were compared with analytical results. In the analyses, compressive force and material property were selected as the first and second factors, respectively. Compressive forces were determined as 100N, 120N, and 140N, respectively. Magnesium alloy, aluminum alloy, and titanium alloy were used as materials. Signal-to-Noise ratio analysis was used to evaluate the effect and optimum levels of the compressive force and material property on the Hertzian contact pressure. Analysis of variance was also utilized to calculate the significance levels and contribution rates of the factors on the Hertzian contact pressure. The obtained results show that the minimum Hertzian contact pressure was obtained by applying compressive force of 100N to the magnesium materials. An increase in compressive forces and Young's modulus led to an increase in Hertzian contact pressure. The most effective factors were identified to be material properties and compressive force, respectively.